تطابق دين با علم و عقل

مطابقت دین با علم و عقل از شعارهای بهائیت است که این نوشتار نخست به تبیین آن می‌پردازد، سپس تناقضات آن با گفتار و کردار سران این جریان را گزارش می‌کند:

1. شعارها

الف. عباس افندي درباره تطابق دین با علم و عقل مي‌گويد: «اگر مسائل دينيّه مخالف عقل و علم باشد، وهم است.»(1) اشراق خاوري در گزارشی از او می‌نویسد: «امتياز انسان از حيوان به عقل و علم است، پس اگر عقايد دينيّه منافي علم و عقل باشد، البتّه جهل است.»(2)

ب. اسلمنت (مبلغ بهايي) در اين‌باره مي‌نويسد: «عالم ديانت به ارباب علوم و فنون سپاس بسياري مديون است.»(3)

ج. استن وودکاب (مبلغ بهايي) مي‌نويسد: «در عصر حاضر، نه يک نفر غربي، بلکه يک نفر شرقي است که منادي توافق علم و دين است و با شديدترين لحن، آن عقايد موروثي و مذهبي را که با حقايق شناخته شده علمي مغاير است، رد مي‌کند».(4)

2. تناقض‌ها

الف. علي محمد شيرازي مي‌نويسد: «نهي عنکم في البيان ان لا تملکن فوق عدد الواحد من کتاب و ان تملکتم فليلزمنکم تسعه عشر مثقالا من ذهب حداً في کتاب الله لعلکم تتقون.»(5) او همچنين آورده است: «الباب الاول من الواحد السابع في تجديد الکتب اذا انقضي اثني و مأتين حولا عليها و محو ما کتب من قبل او انفاقه الي احد.»(6)

ب. حسين علي نوري در نفی علوم زمینی مي‌نويسد: «اگر نفسي اليوم به جميع علوم ارض احاطه نمايد و در کلمه بلي توقّف کند لدي الحقّ مذکور نه و از اجهل ناس محسـوب.»(7) او همچنين آورده است: «در ماده‌ نحاسي ملاحظه فرماييد كه اگر در معدن، از غلبه‌ي يبوست محفوظ بماند، درمدت هفتاد سنه به مقام ذهبي مي‌رسد.»(8)

ج. عباس افندي در درباره نقصان عقل مي‌نويسد: «هر چيزي را به ميزان علم و عقل بايد موازنه کرد زيرا دين و عقل يکي است ابداً از هم جدا نمي‌شود؛ لکن شايد عقل ضعيف ادراک نتواند آن وقت قصور از دين نيست، از نقصان عقل است.»(9)

د. اسلمنت نيز درباره کم توانی و خطای علم و عقل بشری مي‌نويسد: «هر جا بين علم و دين اختلاف ظاهر شود علّت آن خطاي ماست.»(10)

هنگامی که انسان سخنان سران این جریان درباره تطابق علم و دین را می‌خواند و با جملاتی که از کم توانی یا ناتوانی عقل و علم بشری میقایسه می‌کند، شگفت‌زده می‌شود که کسانی که دم از صداقت و روراستی می‌زند، تا چه اندازه دو رو و منافق‌مسلک هستند که نزد هر کس به گونه‌ای سخن می‌گویند و رفتار می‌کنند. میان خود عقایدی دارند و هنگامی‌که میان مادی‌گرایان و علم‌زدگان غربی می‌روند رنگ عوض می‌کنند و رنگ و بوی غربی می‌گیرند.

حقیقت آن است که اديان الهي پيوسته وجود تناقض و اختلاف در گفتار و کردار مدعيان نبوت و امامت را دليل بر غير الهي بودن آنان مي‌داند. خداي سبحان در اين‌باره مي‌فرمايد: ﴿لَوْ كانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فيهِ اخْتِلافاً كَثيراً﴾. (نساء: 82)

حسين علي نوري با بهره‌گيري از اين آموزه الهي، وجود تناقض و دوگانگي را دليل بر غير الهي بودن گفتار و کردار و آموزه‌های مدعیان نبوت و رسالت دانسته و دراین‌باره مي‌نویسد: «تناقض را در ساحت اقدس مظاهر الهيه راه نبوده و نخواهد بود.»(11)

وجدان بیدار بهائیان بر اساس نصوصی که از قرآن حکیم و کتاب حسین علی نوری گزارش شد، درباره تناقضات بهائیت چه قضاوتی می کند؟(12)

پانوشت
1. خطابات، ج 2، ص 147.
2. پيام ملکوت، ص92.
3. بهاءالله و عصر جديد، ص 226.
4. کاب، استن وود. آرامش براي جهان پر آشوب. ترجمه‌ي جمشيد فناييان، دهلي نو: مؤسسه‌ي چاپ و انتشارات مرآت، چاپ پنجم، 1994. ص 156.
5. «در کتاب بيان از شما نهي مي‏شود که مالک زيادتر از 19 کتاب شويد و اگر بيش از 19 کتاب داشتيد، بر شما (براي هر کتاب اضافي) 19 مثقال طلا (به عنوان کفاره) واجب مي‏گردد، اين حدي است در کتاب خدا، شايد پرهيزکار گرديد.» بيان عربي. واحد 11، باب 7.
6. «واجب است هر کتابي که 202 سال (مطابق با عدد اسم علي‏محمد) از استعمال آن گذشته، مالک آن، يا آن را نابود سازد و يا به شخصي عطا نمايد.» بيان فارسي، واحد 7، باب 1.
7. اقتـدارات، ص 111.
8. ايقان، ص 104.
9. پيام ملکوت، ص 93. (به نقل از عبدالبهاء)
10. اسلمنت، ج. اي. بهاءالله و عصر جديد، ص221.
11. بدیع، ص 126.
12. پایگاه جامع شناخت بهائیت.

منبع: خاستگاه بابیت و بهائیت، محمد علی پرهیزگار

در فضاي مجازي ما را همراهي كنيد:

اينستاگرام: instagram.com/bahaiat

ايتا: eitaa.com/bahaiat

تلگرام: t.me/bahaiat_com

سروش: sapp.ir/bahaiat.com

مقالات مرتبط
۱. تناقضات تعالیم بهائیت (۱. تحری حقیقت)
۲. تناقضات تعالیم بهائیت (۲. وحدت عالم انسانی)
۳. تناقضات تعالیم بهائیت (۳. دین باید سبب الفت و محبت باشد.)
۴. تناقضات تعالیم بهائیت (۴. تطابق دین با علم و عقل)
۵. تناقضات تعالیم بهائیت (۵. ترک تعصبات دینی، جنسی و وطنی)
۶. تناقضات تعالیم بهائیت (۶. تعديل معيشت همگاني و رفع مشکلات اقتصادي)
۷. تناقضات تعالیم بهائیت (۷. بيت العدل و محکمه کبري)
۸. تناقضات تعالیم بهائیت (۸. تعليم و تربيت عمومي و اجباري)
۹. تناقضات تعالیم بهائیت (۹. وحدت لسان و خط)
۱۰. تناقضات تعاليم بهائيت (۱۰. تساوي حقوق رجال و نساء)
11. تناقضات تعاليم بهائيت (11. صلح عمومي و تحريم جنگ)