شيخ احمد احسايي

شیخ احمد احسایی در پایگاه جامع شناخت بهائی تشیخ احمد احسایی بنیانگذار شیخیه است. او در سال 1166 ه. ق در روستای مطرفی استان احساء عربستان بدنیا آمد. تا بیست سالگی در بحرین بود و سال 1186 به عراق رفت و در سال 1209 به دلیل بیماری طاعون به احساء بازگشت و پس از ازدواج در سال 1212 به عتبات بازگشت و در بصره ساکن شد. نخستین گام انحراف را، با سخنانی بدعت­آمیز، در آنجا برداشت که با خشم علما و برخورد تند حاکم بصره روبرو شد. در سال 1221 به کربلا و نجف رفت؛ سپس به نیت خراسان، وارد یزد شد و با استقبال عالم­دوستان آن دیار مواجه شد و از او خواستند در آن جا بماند. شیخ نیز پس زیارت به قصد سکونت وارد یزد شد و شهرت فراوانی بدست آورد.
پس از چندی، فتحعلی شاه، با احترام فراوان، او را به تهران دعوت کرد و از او خواست در تهران ساکن شود. شیخ این درخواست را رد کرد و در اوایل ذی القعده سال 1223 خانواده اش را از بصره به یزد آورد. در سال 1226 به مشهد رفت و باز به یزد بازگشت.
وی در مدت اقامتش در تهران، رساله «سلطانیه» را در پاسخ به پرسش های فتحعلی شاه قاجار نوشت و در سال 1229، به قصد مجاورت عتبات عالیات، چهل روز را در اصفهان گذراند، سپس بسوی کرمانشاه رفت و دوم ماه رجب همان سال با استقبال مردم و حاکم کرمانشاه -محمد علی میرزا دولتشاه فرزند فتحعلی شاه- روبرو شد که سبب شد سه سال در آن شهر بماند.
در سال 1232 قصد حج کرد، ماه رمضان را در شام گذراند و نیمه شوّال رهسپار مدینه شد و در سال 1233 از حج به نجف رفت و چهار محرم 1234، به کرمانشاه بازگشت و تدریس و تبلیغ را آغاز کرد تا اینکه محمد علی میرزا از دنیا رفت. در آن هنگام قحطی و وبا نیز در آن نواحی شدت گرفته بود، از این رو شیخ به همراه خانواده، بسوی مشهد رفت و پس از زیارت، به یزد بازگشت، سه ماه را در آنجا گذراند و راهی اصفهان شد. پس از اصفهان، راهی قزوین شد و در این سفر بود که با شهید ثالث -آیه الله ملا محمد تقی برغانی- روبرو شد و حکم تکفیر خود را گرفت و پس از فراگیر شدن خبر تکفیر، به کرمانشاه رفت و یک سال دیگر در آنجا ماند. از وضعیت خود در ایران رنجید و به کربلا رفت و برای حج رهسپار سرزمین وحی شد. سرانجام در سن 75 سالگی در 21 ذی القعده سال 1241 در حالی به دو یا سه منزلی مدینه، در جایی به نام «هدیه» رسید که بیماری اسهال او را از پای درآورد. او را در بقیع، پشت دیوار مرقد رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم به خاک سپردند که پیش از تخریب بقیع قبری مشخص داشت.

برای آشنایی بیشتر روی مقالات زیر کلیک کنید:

أ. اجازات شیخ احمد احسایی

ب. مشایخ اجازه شیخ احمد احسایی

ج. فرزندان شیخ احمد احسایی

دـ. انتقاد و تکفیر شیخ احمد احسایی[subscribe2]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


پنج + 11 =