تعالیم دوازده گانه

همه ادیان الاهی که از جمله آنها اسلام است، سه اصل دارند: توحید، نبوت و معاد. بگذریم که دو اصل عدل الاهي و امامت از اصول مذهب تشیع است.
بهائيت نيز براي خود اصولي دارد كه از آنها به اصول يا تعاليم دوازده گانه تعبير مي شود. (براي توضيح بيشتر پيرامون هر يك از تعاليم، روي آنها كليك كنيد.)
1- حقیقت جویی (تحری حقیقت)
2- وحدت عالم انسانی.
3- ترك تمام تعصب ها.
4- تساوی حقوق زن و مرد.
5- صلح عمومی و تحريم جنگ.
6- تعدیل معیشت همگانی و رفع مشكلات اقتصادی.
7- جهان بشری محتاج نفثات روح القدس است.
8- تعلیم و تربیت عمومی و اجباری.
9- تشكیل دادگاه كبری بین المللی.
10- گزینش زبان (جدا از زبان مادری) و خط جهانی برای برقراری ارتباط (با عموم مردم و مذاهب گوناگون برای تبلیغ بهائیت و جذب)
11- دین باید سبب الفت ومحبت باشد.
12- دین باید مطابق علم وعقل باشد.
این تعالیم را عبدالبها (عباس افندی) با الهام از افكار نوین اروپایی و امریكایی و برخی از گفتار هیكل (بها) تنظیم کرد.
توحید، نبوت و معاد از اصول لازم هر یک از ادیان الاهی است که در هیچ یک از تعالیم دوازده گانه بهائیت اثری از آثارش نیست.
بهائیان کمبود این سه اصل را چگونه توجیه می کنند؟
یعنی تساوی حقوق زن و مرد، وحدت عالم انسانی و مانند اینها از توحید و نبوت و معاد مهم تر است.
حسینعلی نوری، به جای توحید از الوهیت خود می گوید: لا اله الا انا المسجون الفرید و نیز ولد من لم یلد و لم یولد.
چرا در تعالیم دوازده گانه بهائی، اثر از توحید، معاد و نبوت نیست؟
چرا پیامبر قرن اتم اصولی برای دین خود مشخص نکرد که جانشینش یعنی عباس افندی مجبور شود در این باره چاره اندیشی کند؟ اون بیچاره هم که قدرت تخیل والای بهاء را نداشت، اصول سه گانه ادیان الاهی را از یاد برد؟
البته نباید بی انصافی کرد، تساوی حقوق زن و مرد یک شیوه جذب زیباست، لیکن باید به خوبی اجرا شود؛ نه اینکه بهائیان مهریه زن شهری و روستایی را متفاوت قرار داده اند، نه اینکه عمده ارثیه که خانه است، به پسر بزرگ داده می شود و …
آیا این تساوی حقوق زن و مرد است… (زنان و مردان، مبارک باشه)
راستی چرا هیچ تحری کننده حقیقتی، حقیقت را در بهائیت نمی بیند…

در فضاهاي مجازي ما را همراهي كنيد:

t.me/bahaiat_com
eitaa.com/bahaiat
sapp.ir/bahaiat.com
instagram.com/bahaiat

 

21 Comments

 1. با سلام
  به عقیده من بهائیت دینی است که پیامبرش مطیع خدای خود و گوش به فرمان و در واقع پیام رسان او بوده است و در واقع پیامهای او یک معجزه است . البته نه برای ما چونکه خدای او انگلیس بوده است و پیامهایش هم سرتاسر عقاید انحرافی انگلیسی ها برای ایجاد انحراف در مملکت اسلامی و تشیع بوده است . نباید از یاد برد که این آئین انحرافی و کثیف چه بسیار مشکلاتی برای شیعیان مخلص مولا علی ( ع ) در قبل از انقلاب ایجاد کرد و در آن زمان به علت آزاد بودنشان چه بسیار سرمایه هائی که از راه نامشروع از سرمایه های ملی کشورمان به یغما بردند این را مدافعان این آئئین کذب بخوانند که ازدواج با محارم در آن آزاد است . حق یارتان

 2. وحدت عالم انسانی از ادعا تا واقعیت
  مقدمه :
  از همان آغاز پیدایش بابیت و در پی آن بهائیت ، جای پای کشور روسیه تزاری در بهره برداری از این ماجرا برای ایجاد اختلاف و دو دستگی در میان ملت ایران به روشنی پیدا بود. پس از انقراض امپراطوری روسیه ، بهائیت مورد بهره برداری استعمار پیر یعنی امپراطوری بریتانیا ( انگلیس ) قرار گرفت. به ویژه در اشغال فلسطین و جداسازی آن از امپراطوری عثمانی در جریان جنگ جهانی اول ، عبدالبهاء سرکرده دوم بهائیان نقش کلیدی داشت تا آنجا که به دلیل این خوش خدمتی ها به دریافت لقب پهلوانی از جانب امپراطوری بریتانیا مفتخر گردید و سر (sir) نامیده شد. در روزگار شوقی ، سرکرده سوم بهائیان و پس از استقرار رژیم اشغالگر فلسطین ، روابط حسنه ای میان این فرقه و کشور های استعماری به ویژه اسرائیل برقرار شد. برهمین اساس ملت ایران از همان ابتدا دانست که بهائیت ساخته کشورهای استعماری است.
  اصول عقاید فرقه ضاله بهائیت در دوازده اصل تعریف می گردد که دومین اصل از آنها وحدت عالم انسانی است . آنها مدعی اند » جمیع افراد بشر مخلوق حضرات پرودگارند ، چهره ، طرز ترکیب قیافه ، هیچ یک میزان برتری یک انسان بر انسان دیگر نیست و نباید علت اختلاف و دشمنی باشد». یا در جای دیگری گفته شده است :« درست مثل اختلاف رنگ و نوع در گل های یک گلستان که موجب رونق بوستان است نه دشمنی و عناد بین گل ها و ریاحین . در ساحت قدس الهی امیر و فقیر ، عزیز و حقیر ، آسیایی و اروپایی ، سیاه وسفید همه برابرند و هیچ یک بردیگری رجحان ندارند ، خدا به همه مهربان است پس چرا نسبت به هم مهربان نباشیم».

 3. توحید و معاد از اصول بدیهی دیانت بهایی است و اگر فقط یکی از کتب بهایی را مطالعه کنید به این موضوع پی می برید .

  • سلام علیکم
   اگر توحید و معاد از اصول بدیهی بهائیت است، چرا در اصول دوازده گانه یا همان تعالیم دوازده گانه نیامده است. شما یک منبع از منابع بهائیت را معرفی کنید که توحید و معاد را از اصول بهائیت بداند.

  • عزيزجان اين بديهيات در كدام كتاب بهائيها هست، يكي نه يكي يكي مي خونم شما فقط امر كن كدام كتابها…

 4. اگه شما راس میگید
  چرا حکومت ایران ترس داره پیروان این ایین تو خونه ی شخصی خودشون جمع بشن دعا بخونن ؟
  چرا اجازه نمیده پیروان این ایین از خودشون دفاع کنن؟
  و به بحث و استدلال با اونا بپردازه تا رسوا بشن ؟
  نکنه از رسوایی خودشون میترسن ؟

  • سلام عليكم، تبليغات بهائيت بر اساس قانون ايران ممنوعه، ولي اونهايي كه تبليغ نكنن در ايران آزادانه زندگي مي كنن.
   اگر شخصي دعا بخونه كسي كاري بهش نداره ولي اگر به اسم دعا، ميتينگ تبليغاتي و سياسي و … برگزار شود، ممكن است با آنها برخورد شود و اين ربطي به بهائيت ندارد، طبق قانون با قانونشكن برخورد مي شود، حتي اگر مسلمان باشد.
   در ضمن طبق تعاليم بهائيت، بهائيان بايد تابع حكومت باشند…
   رد مورد مناظره و بحث و … لازم است بدونيد هيچ كدام از مبلغان بهائيت تا به حال جرأت اعلام آمادگي براي بحث و مناظره نداشته است، اگر كسي هست، بسم الله.

 5. دوست عزیز به دید دیانت بهایی مسائل توحید نبوت و معاد مسایلی بودند که پیامبران الهی چندینو و چند سال به آنها پرداختند و اینها مسایلی حل شدس و دیگر احتیاجی نیست به آنها به صورت تخصصی پرداخته شود. چرا که در دیانت بهایی هم معاد به طور کامل توضیح داده شده هم یگانگی خدا و هم تمام این مسائل ولی درد امروز بشر دیگر ترس از جن و آتش جهنم نیست بشر از اون دوره گذشته و درد امروز و مشکلات امروز همین تعالیم 12 گانه هست. حرف شما مانند اینه که بگوییم کودکی که کلاس اول دبستان رو در هفت سالگی گذرانده در 15 سالگی دوباره سر کلاس اول دبستان برود! خب فایده چی هست این دروس را یاد گرفته چیز جدید می‌خواهد

  • دوست عزیز، سلام
   این سخن شما زمانی درست است که شما و سران بهائیت به توحید و معاد باور داشته باشند، نه اینکه حسین علی نوری (مدعی نبوت) از توحید دم می زند؛ ولی خود ادعای الوهیت دارد و می گوید: «ولد من لم یلد و لم یولد» یا از قیامت دم می زند، ولی آن را به قیام قائم تفسیر می کند؛ بنابراین این مسائل حل نشده و درست است که کاملا توضیح داده شده است، ولی برای سران بابیت و بهائیت جا نیفتاده است.
   یک فرد 15 ساله هم وقتی سواد خواندن و نوشتن ندارد، از ابتدا الفبا شروع می کند و این ربطی به سن و سال ندارد؛ همانگونه که یک زن یا مرد 60 ساله ای که سواد خواندن و نوشتن ندارند هم برای تعلیم خواندن و نوشتن به نهضت سواد آموزی می روند و از آموزش الفبا شروع می کنند؛ در اینجا هیچ کس نمی گوید خوب این فرد 60 ساله است، پس به او دکتری بدهیم، از او گذشته که از اول شروع کند.
   بنابراین اگر کسی یاد نگرفته یا درست یاد نگرفته ناچار است از اول شروع کند یا آنچه ناقص یاد گرفته را کامل کند. سران بهائیت که مدعی هستند، ولی وقتی به جای یگانگی خدا از وحدانیت خود دم می زنند و می گویند: «لا اله الا انا المسجون الفرید» یعنی الفبای توحید را نفهمیده اند و باید از اول شروع کنند.

   این نکته را هم مد نظر داشته باشید که اتفاقا یکی از مسائل مهم امروز ما ترس از آتش جهنم است، چون فهم معاد و ترس از جهنم و شوق به بهشت است که انسان ها را از خیلی گناهان و انحرافات باز می دارد، جلو تعدی را می گیرد و به سوی صفا و صمیمیت حقیقی هدایت می کند.

 6. اسباب تأسف شدیده که افراد بی سواد و یا کم اطلاعی فقط و فقط برای عرض اندام قلم بدست می گیرن و به زعم و خیال خودشون به مبارزه با حق و حقیقت قیام می کنن!
  این افراد با شنیدن شایعات و یا بر اساس عقاید خشک مذهبی خود و تعصبات کور کورانه و یا بر پایۀ اوهام و خرافات خود مشتی اراجیف سرِ هم می کنن و به تصور واهی خود می خواهند با خدا بجنگند. البته این گونه افراد با دیدن جامعۀ بهائی خیلی به سوزش می آیند چرا که می بینند تنها آئینی هست که سالم و پاک و صادق و برکنار از هرگونه تعصب می باشد. دشمنی و خصومت با هیچ ملیت و نژاد و دین و رنگ ندارد و به اصل بسیار زیبا و مهم وحدت عالم انسانی متمسک و معتقد است. این چهرۀ زیبای آئین بهائی برای آن دسته از کسانی که هزارها سال است باسم دین عَلَم جنگ و قتال و خونریزی بدست دارند و عادت به خشونت و شکنجه کردن و زندانی نمودن کرده اند البته خیلی سنگین می آید و حسرت می خورن لذا به بهائی ستیزی بلند میشن! اما غافلن از اینکه این راهش نیست و اگر خودشان را هم بکُشند خللی در راه پیشرفت این آئین و اهداف برجسته و جامعه سازش پدید نمی آید. سنت حق این را معین کرده و هیچ کس را یارای مقاومت با ارادۀ الهی نبوده و نیست! طرح مطالبی همچون “خدای او انگلیس بوده” و “آئین کذب” و “آزاد بودن ازدواج با محارم” و “جاسوس اسرائیل” وامثال این شایعات دروغین و بچه گانه که از اول پیدایش این ظهور عظیم الهی و آسمانی به آن نسبت داده شده و می شود دیگر رنگ خود را باخته و اهل عالم به مرحله ای از فهم و ادراکی رسیده که بر عکس شما عقل خود را بکار می گیرد و گول نمی خورد. شما و امثال شما اگر چنانچه با دیدن پیروزیهای آئین بهائی که در بیش از یکصد و هشتاد مملکت استقرار یافته و ملجأ و پناه مأیوسان عالم گشته و از طرف آحاد مردم و رؤسای ممالک عالم مورد احترام بی نظیری قرار دارد به وحشت افتاده اید و از طرفی دیگر سودجوئی و احتکار و اختلاس سران مذاهب دیگر را که با بی رحمی مردمان را به بدبختی و فلاکت کشیده اند در مخاطره می بینید، بد نیست قدری به شعور آمده و ذره ای زحمت کشیده و منصفانه قضاوت کنید، بدون شک از مصرف حرفای پوچ و بی مایه و کهنه و پوسیده شده دست بر میدارید و بطرف انسانیت کشیده می شوید!

 7. بزرگترین مشکل شما با بهائیان اینه که تو این آئین بساط روحانیت تعطیله.خوبی و بدی هر دین و آئینی رو میشه از رفتار پیروانش سنجید.شما اگر یه بهائی دزد و قاتل و قاچاقچی و مال مردم خور یه بنده معرفی کردید من تمام و کمال حرفهای شما رو قبول میکنم.نکته آخر هم اینه موجب رونق کفرست این مسلمانیتان

  • شما به چند نكته اشاره كرديد:
   1. بساط روحانيت در بهائيت تعطيله!!
   اول روحانيتي كه در بهائيت تعطيل را معنا بفرماييد تا …

   2. فرموديد بهائي دزد و قاتل و …
   راه دوري نمي رويم، از سران بابيت شاهد مي‌آورم كه بنيانگزار بهائيت شدند؛ مثل حسين علي نوري و … كه شغل شريفشان در عراق، پس از تبعيد يا فرار از ايران، دزدي از حرمين شريفين كربلا بود:
   بابيان پس از مهاجرت به عراق، براي ابراز وجود يا گذران زندگي به راهزني و دزدي مي‌پرداختند. شوقي افندي در گزارش اباحه‌گري‌هاي بابيان در عراق مي‌نويسد: «شب‌هنگام كه ظلام ديجور پرده بر اعمال منقور آن‌ها مي‌كشد، دستار از سر زوار متمكن برداشته كفش‌هاي آن‌ها را سرقت نمايند و از حرم مطهر حضرت سيد الشهداء شمع‌ها و صحايف را بردارند و جام‌هاي آب را از سقاخانه‌ها بربايند». (قرن بديع، ص 260)

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*