نقد نگاه موعودگرایانه بهائیت به مفهوم ابن الانسان بر اساس متون ادیان

مقاله «نقد نگاه موعودگرایانه بهائیت به مفهوم ابن الانسان بر اساس متون ادیان» به قلم دکتر محمّد علی پرهیزگار در شماره 49 فصلنامه علمی – پژوهشی مشرق موعود منتشر شد.

چکیده

کنیه «ابن الانسان» از اصطلاحات کتاب مقدس است که یهودیان آن را بر مسیح موعود آخرالزمان تطبیق می‌کنند؛ مسیحیان نیز حضرت عیسی(علیه السلام) را ابن الانسان موعود کتاب مقدس و منجی آخرالزمان معرفی می‌کنند. برخی شیعیان نیز با تطبیق کارکردهای «ابن الانسان» با مهدی موجود موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) این شخصیت را همان منجی اسلام می‌دانند. در این میان بهائیان که از انشعابات انحرافی تشیع است، با تطبیق‌های گوناگون ، در پی دستیابی به اهداف خودشان هستند.
این نوشتار بر پایه روش پژوهش توصیفی ـ تحلیلی تطبیق‌های شخصیت «ابن الانسان» را از دیدگاه یهودیت و مسیحیت و اسلام و گروه منحرف بهائیت بیان می‌کند؛ سپس به تحلیل آن‌ها می‌پردازد. در پایان این شخصیت را همان حضرت عیسی(علیه السلام) می‌شناسند که همراه امام مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهد آمد و به آن حضرت اقتدا خواهد کرد و سرانجام بر پایه تحریف و تناقضات در تطبیقات بهائیان، آنان را نادرست شمرده و نقد می‌کند.

کليد واژه
ابن الانسان موعود، آخر الزمان، منجی موعود، نقد بهائیت، پسر انسان

مقالات مرتبط:

1. کیستی «ابن الانسان» از نگاه سران بهائیت

2. کتابخانه مقالات بهائیت

3. شخصیت «ابن الانسان» موعود در ادیان الهی 

4. نقد نگاه موعودگرایانه بهائیت به مفهوم ابن الانسان بر اساس متون ادیان 

5. تحلیل هایی در بررسی حقیقت ابن الانسان

1. کتابخانه مقالات بهائیت

در فضاي مجازي ما را همراهي كنيد:

اينستاگرام: instagram.com/bahaiat

ايتا: eitaa.com/bahaiat

تلگرام: t.me/bahaiat_com

سروش: sapp.ir/bahaiat.com

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*