بررسي شباهت علي محمد شيرازي (باب) به حضرت يوسف (عليه السلام)

يكي از دستاويزهاي بابيان و بهائيان تشبيه علي محمد شيرازي (معروف به باب) به حضرت يوسف (عليه السلام) است. آنان اين مدعي بابيت، مهدويت، نبوت، رسالت، مظهريت و الوهيت را شبيه يكي از انبياء الهي مي‌دانند و بر اين باورند كه چون علي محمد شيرازي مدعي است دوازدهمين امام شيعه است و به جرم اقدام فتنه و آشوب توسط حكومت قاجار دستگير و زنداني شد، شبيه به حضرت يوسف (عليه السلام) دارد كه از دوازده فرزند حضرت يعقوب (عليه السلام) بود و با تهمت زني هوسران به خيانت محكوم و راهي زندان شد.
در اين نوشتار به نكات در اين باره مي‌پردازيم:
1. حضرت يوسف (عليه السلام) يكي از انبياء الهي بود كه به گواه تاريخ بر اساس تهمت به زندان رفت، نه علي محمد شيرازي كه با تحريك قشر احساسي جامعه به شورش عليه حكومت مركزي پرداخت و ده ها هزار نفر از مردم ناآگاه را به كشتن داد كه به خيال خود در به پيروي از امام زمان خود آمده بودند.

2. حضرت يوسف (عليه السلام) به صداقت و امانتداري شهرت داشت و با ادعاي نبوت قيام كرد، بر ادعاي خود ثابت قدم بود، نه علي محمد شيرازي كه در طي شش سال 6 ادعاي بابيت، مهدويت، نبوت، رسالت، مظهريت و الوهيت را بيان كرد و يك مرتبه در شيراز منكر ادعاهاي خود شد و هفته ها به پاي منبر امام جمعه شهر مي‌آمد و توبه مي‌كرد و يك مرتبه در تبريز از گفتار و كردار خود توبه كرد و توبه نامه نوشت و ادعاهاي گوناگون خود را با بهانه قرار دادن فهم كم مردم، توجيه كرد: «نظر کن در فضل حضرت منتظر که چقدر رحمت خود را در حق مسلمين واسع فرمود تا آن‌که آن‌ها را نجات دهد. مقامي که اول خلق است و مظهر انّني انا الله، چگونه خود را به اسم بابيت قائم آل محمّد(ص) ظاهر فرموده و با احکام قرآن در کتاب اول حکم فرمود تا آن‌که مردم مضطرب نشوند از کتاب جديد و امر جديد و مشاهده کنند که اين امر مشابه است با خود ايشان لعل محتجب نشوند و از آنچه براي آن خلق شده‌اند، غافل نمانند.»(۱)

3. حضرت يوسف (عليه السلام) ادعاي نبوت خود را با معجزات گوناگون خود (تعبير خواب، پيشگويي و بشارت‌هاي صادق) ثابت كرد، نه علي محمد شيرازي كه تندنويسي را معجزه خود مي‌خواند؛ ولي كتابي را از خود به يادگار مي‌گذارد كه نصف و نيمه و نامفهوم و مهمل است.

4. حضرت يوسف (عليه السلام) جامعه خود را اصلاح كرد، نه علي محمد شيرازي كه بر خلاف وعده الهي (مصلح بودن قائم موعود) به فساد و آشوب و كشتار پرداخت.
5. يكي از استنادات بابيان و بهائيان در تشبيه علي محمد شيرازي به حضرت يوسف (عليه السلام)، دوازده بردار بودن آن حضرت است و مي‌خواهند علي محمد شيرازي را به عنوان دوازدهمين امام شيعه و مهدي موعود بخوانند، از اين رو مي‌گويند حضرت يوسف دوازده برادر بودن و آن حضرت زنداني شد، علي محمد شيرازي هم بر اساس ادعاي مهدويت، دوازهمين امام شيعه است و زنداني شده است، پس اين دو با هم شباهت دارند؛ غافل از آن كه:

اولاً حضرت يوسف (عليه السلام) دوازدهمين فرزند حضرت يعقوب (عليه السلام) نبوت، بلكه يازدهمين فرزند آن حضرت بود كه بابيان مي‌خواهند با دوازهمين امام خواندن علي محمد شيرازي، از اين شباهت بهره‌برداري كنند؛
ثانيا فرزندان حضرت يعقوب (عليه السلام) پيامبر يا امام نبودند و تنها حضرت يوسف (عليه السلام) پيامبر خدا بود و اين هيچ شباهتي به دوازده تن بودن ائمه اطهار (عليهم السلام) به ويژه حضرت مهدي موعود (عجل الله تعالي فرجه الشريف) ندارد.

6. پس از مدتي بي گناهي حضرت يوسف (عليه السلام) آشكار شد و با عزت و احترام از زندان آزاد شد و به بالاترين مقام يعني عزيزي مصر رسيد؛ ولي علي محمد شيرازي پس از چند ماه بر اي خاموش شدن آشوبها و كشتارها، به دار مجازات آويخته شد و به ذلت و خواري كشته شد و در نهايت هم در گودالي افكنده شد تا خوراك درندگان شود.

بر اين اساس علي محمد شيرازي هيچ شباهتي نه تنها به حضرت يوسف (عليه السلام)، بلكه به هيچ يك از انبياء، رسولان، ائمه و اولياي الهي (عليهم السلام) نداشته و ندارد.

پانوشت

۱. دلائل السبعه، ۲۰ – ۲۱.

پيگيري مقالات در تلگرام با كليك روي آدرس زير:

https://telegram.me/bahaiat_net

https://telegram.me/joinchat/BkW_SUFwlMXotBYfp0OE7A

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


پنج × سه =