شواهدي بر الگوگيري علي محمد شيرازي (باب) از حروفيه

در نوشتارهاي فراواني به الگوگيري علي محمد شيرازي (باب) و جريان بابيت از گروهك‌هاي انحرافي پيشين پرداخته شد. در اين نوشته بر آن كه اشاره كنيم:

ممكن است افزودن جمله «اشهد أن علياً قبل نبيل باب بقيه الله»(1) به اذان توسط علي‌محمّد شيرازي، الگوگرفته از ادبيات جمله «اشهد ان لا اله الا فضل‌الله»(2) باشد كه حروفيان در اذان خود مي‌گفتند.

 ادبيات گفتاري و شيوه بياني علي‌محمّد شيرازي شباهت بسياري به ادبيات برجاي مانده از فضل الله نعيمي استرآبادي (رهبر فرقه حروفيه متوفي 796 قمري) دارد، از اين رو ممكن است بسياري از گفتار، نوشتار و كردار اين مدعي مهدويت الگوگرفته از فضل الله نعيمي حروفي استرآبادي باشد كه ترويج اين گونه شهادت در ميان مردم، مي‌توان نمونه‌اي از اين تقليد باشد.

اين قرائن در كنار گزارش‌هايي كه از گرايش و همكاري حروفيان و نقطويان با علي محمد شيرازي و جريان بابيت وجود دارد، مي‌تواند دليل محكمي بر الگوگيري علي محمد شيرازي از جريان‌هاي باطني پيش از خود به ويژه حروفيه و نقطويه باشد.(3)

پانوشت
1. حضرت نقطه اولي، ص 153.
2. دانشنامه جهان اسلام، ج 13، ص 86.
3. مقاله «پيشينه ادعاهاي مهدويت، نسخ اسلام و الوهيت سران بابيت در جريان‌هاي حروفيه و نقطويه»، فصلنامه انتظار موعود، شماره 49، ص 130.

پيگيري مقالات در تلگرام با كليك روي آدرس زير:

https://telegram.me/bahaiat_net

https://telegram.me/joinchat/BkW_SUFwlMXotBYfp0OE7A

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


8 − دو =