نقش بهائيت در تخريب حرم ائمه بقيع عليهم السلام

بهائيت و وهابيت مشركات فراواني دارند كه بيان آن نيازمند يك مقاله علمي – پژوهشي است. در اين نوشته تنها به يك مورد آنها يعني همنظري در تخريب قبور و حرمها اشاره مي كنيم.

عبد البهاء درباره دستور علي محمد شيرازي درباره تخريب بقاء و حرمها مي نويسد: «در یوم ظهور حضرت اعلی ( میرزاعلی محمد) منطوق بیان( عبارت بود از: ) ضرب اعناق( گردن زدن غیر بابیها) حرق کتب ( سوزاندن کتابهاي غير بابي) و اوراق و هدم بقاء و قتل عام الا من امن و صدق (غیر كساني كه بابيت پيوستند) بود.»(1)

لازم به ذكر است پس از تخريب قبور ائمه بقيع، یکی از علماي تهران در سال ۱۳۴۴ (یا ۱۳۴۵) ق با نام آیت الله شیخ عبدالرحیم حائری همراه حدود هزار نفر از راه شام عازم حج شد. عبدالعزیز سعودی (پادشاه عربستان) از این حرکت استقبال کرده و سعی کرد با استقبال از آنان در ظاهر نشان دهد که مشکلی با سایر مسلمانان ندارد و چنین نیست که آنان را کافر بشمارد.

از اين رو این عالم دینی، در بحبوحه ماجرای منازعه وهابیان با مسلمانان به همراه شمار زیادی ایرانی راهی حج می‌شود. پس از فراغت از حج، عبدالعزیز نماینده خود را برای عرض تبریک و تقاضای بازدید آیت الله حائری فرستاد و ساعتی را برای ملاقات وعده دادند. در آن ملاقات آیت الله فصولی حائری خطاب به عبدالعزیز گفتند: «آیا تمام اصلاحاتی که منظور داشتید تمام شد، فقط خراب کردن قبور ائمه بقیع مانده بود؟»

عبدالعزیز در پاسخ گفت: راست می‌گویی، ولی اینکار را من نکردم! این عمل به تحریک سفیر ایران انجام شد (اشاره او به پدر هویدا یعنی میرزاحبیب الله پسر آقا رضا قناد شیرازی بهایی بود که آن زمان در جده مقیم بود و سرپرستی حجاج را داشت).

آیت الله فصولی ضمن تأکید بر این که این شخص دشمن مذهب شما و ما است از او می‌خواهد تا به این امر رسیدگی کند. مَلِک قبول کرده و وعده می‌دهد که صورتِ قبور را تجدید کند. و چنین کرد، چنان که تا حال باقی است. نوه مرحوم شیخ محمد حسین حائری اصفهانی، صاحب فصول که بواسطه تالیف کتاب مشهور «الفصول» در اصول فقه خاندانش به این اسم، مسمی می‌گردند. گفتنی است که این ملاقات و در واقع این سفر حج یکسال بعد از ماجرای خراب کردن قبور بقیع بوده که هنوز آثارقبور باقی بود و اگر آن سال مبادرت به ترمیم نمی‌شد امروز هیچ اثری از محل قبور باقی نبود.

به پيوست اين صفحه مي توانيد مقاله «همگامی بهائیت ایران با وهابیت در تخریب قبور ائمه بقیع» را خوانده يا دانلود كنيد.

در اين مقاله به نقش جريان بهائيت در اهتمام رژيم خبيث وهابيت به تخريب قبور ائمه بقيع پرداخته مي شود.

لينك دانلود: «همگامی بهائیت ایران با وهابیت در تخریب قبور ائمه بقیع»

پانوشت:
1. مكاتيب، ج 1، ص 266.

پيگيري مقالات در تلگرام با كليك روي آدرس زير:

https://telegram.me/bahaiat_net

https://telegram.me/joinchat/BkW_SUFwlMXotBYfp0OE7A

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


شش + 13 =