تساوی سن بلوغ دختران و پسران در دیانت بهائی

یکی دیگر از شعارهای تبلیغاتی بهائیت، تساوی حقوق زن و مرد است. برای اینکه این تساوی از همه جهات دیده شده باشد، تساوی سن بلوغ دختران و پسران را نيز مطرح كرده اند.

به نظر شما، آیا خدای سبحان سن بلوغ را پس از هزاران سال كه از آفرینش انسان مي گذرد، تغییر داده است؟ مگر خدا هم مانند ما انسانهاست که علمش اكتسابي يا حادث باشد؛ امروز چیزی را بفهمد که دیروز نمی دانسته است؟ این تغییر عقیده هایی که ما انسانها داریم، نشانه نادانی و ناتوانی ماست در حالی که این جهل و سستی در خدای دانا و توانا راه ندارد.

آيا تساوي سن بلوغ در دختران و پسران، امتيازي براي دختران است، يا سلب يك امتياز؟

چگونه می شود که دختران در طول آفرینش 9 ساله بالغ می شدند، لیکن به دلخواه ما، یکباره این سن، به 15 سالگی تغییر کند. درست است که این سن بر اثر عواملی می تواند چند ماه تغییر کند، نه 6 سال، آن هم يكباره براي همه دختران زیاد شود؛ این تغییر، جز این است که نعوذ بالله خدا نسبت به عواملی جاهل بوده، عالم شده و یکباره تغییر نظر داده است؟ جز این است که نعوذ بالله خدای سبحان عالم و دانای مطلق نیست؟

دختران در 9 سالگی آثار بلوغ را در خود می یابند؛ حال چگونه می شود آثارش بلوغ در 9 سالگی ظاهر گردد، لیکن دختران در 15 سالگی بالغ شوند. البته تساوي سن بلوغ دختران و پسران، خود مي توان از جمله تساوي حقوق زن و مرد باشد؛ ليكن برتري دختران را ثابت نمي كند، زيرا برتري هنگامي ثابت مي شود كه دختران زودتر بالغ شوند.

شايد از خود بپرسيد كه چرا برتري دختران در زودتر بالغ شدن آنان است؟

در پاسخ مي گوييم كه: بلوغ زودتر، يعني عاقل شدن زودتر، اهليت زودتر. بلوغ نشانه رشد و تكامل است كه با تساوي سن بلوغ در دختران و پسران، دختر بجاي بالا رفتن، به پايين كشيده مي شود، زيرا سن رشد و تكامل دختر تا 15 سالگي به عقب مي افتد و تا آن زمان او را بچه و غير مميز (يعني كسي كه خوب و بد را تشخيص نمي دهد) مي خواند، در حالي كه او در 9 سالگي قدرت تشخيص خوب و بد را دارد.

حكم بلوغ در بهائيت، از شگفتیهايي است كه در قرن 19 كشف شده است!

مقالات مرتبط:

1. بررسی حقوق زن و مرد (1)

2. بررسی حقوق زن و مرد (2)

7 Comments

 1. بلوغ چیست ؟ دوره نوجوانی از مهمترین و پرارزش ترین دوران زندگی هرفرد است و بلوغ به عنوان مرحله گذر از کودکی به بزرگسالی به شمار می رود،این دوران ،دوره تکوین شخصیت است وانسانهای موفق وسالم اجتماع مامعمولا انسانهایی است که این مرحله اززندگی خود رابا سلامت نفس ،آرامش وواقع بینی گذرانده اند. بلوغ به معنای رشد یافتن و به کمال رسیدن کودک است ، با ورود به سن بلوغ در وضع ظاهر و رفتار او تغییرات مهمی به وجود میآید و از آن پس از دوران کودکی جدا شده و پا به دوران جدیدی در زندگی خود یعنی دوران نوجوانی میگذارد. دوره بلوغ برای دخترها دوره بسیار مهم و حساسی در زندگی شان به شمار می رود. آنان با ورود به سن بلوغ شاهد تغییرات زیادی در وضعیت ظاهری، روانی و رفتارهای اجتماعی خود می باشند.

  • سلام
   جسارتا نتوانستم بفهمم شما موافقید یا مخالف
   شما تنها درباره نوجوانی فرمودید اما اینجا بحث تفاوت دو دسته نوجوان است دختران و پسران
   امیدوارم قصد تبادل نطرم با ایراد گیری اشتباه نشود
   بدرود

   • دوست عزیز
    سعی ما بر این است که قضاوت را به شما بسپاریم و فقط ناقل باشیم.
    منظور شما را در باره نوجوانی در این نوشته متوجه نشدم، این نوشته به بلوغ دختران و پسران می پردازد و سعی دارد یکی از ادله تفاوت سن بلوغ دختران و پسران را بیان کند.
    ما از هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقاد صمیمانه استقبال می کنیم.

    • سلام
     با بنده (افشین) هستید یا با gold account ؟
     در آن قسمت بنده اصلا نظری توصیفی نداده بودم فقط سوال کرده بودم
     چیزی در توضیح نوجوان نگفتم
     فقط در نظر قبلی گفته شده بود گذر از کودکی به نوجوانی
     ایشان دهم نظر دادند و بنده اولین نظرم دوازدهم بوده که جوابی نداشته
     اما نظر فعلی مربوط به سوال چهاردهم بنده است
     در این باره در ادامه مطالب ایت الله جوادی آملی به تفصیل نظر داده ام
     بدرود

     • اگر اشتباهی از جانب ما هست، پوزش می خواهیم.
      در ضمن برخی از پرسشها به جهت آن که پاسخ مستند می خواهد یا در صف پاسخگویی است، ممکن است پاسخشگویی کمی طولانی شود، لیکن در کمتر از 48 ساعت انشا الله پاسخ ها نمایش داده خواهد شد.

 2. سلام
  جسارتا تا حد اطلاع بنده حکم بلوغ شرعی است نه بلوغ جسمی
  بلوغ جسمی هرگز ثابت نبوده که بخواهد تغییر کند چه به دست خدا چه بشر
  زیرا در افراد مختلف بلوغ در مراحل و سنین گوناگون رخ میدهد
  مثلا اگر یک غیر شیعه بگوید “مسلمانان فکر میکنند همه دختران راس سن نه سالگی به بلوغ جسمی میرسند” چه جوابی میدهیم؟ نه سالگی در اسلام سن تکلیف یا بلوغ شرعی است برای فرائض دینی!
  لطفا در بیان و انتقاد از دیدگاهها طوری بیان نکنید که ملعبه در دست دشمنان شود

  • سلام عليكم
   درست است كه بلوغ شرعي 9 سال است، ولي شرع مقدس اسلام، دست انسان را باز گذاشته است كه اگر شرايط مهيا شد، ايشان زودتر بالغ مي شوند نه اينكه ديرتر.
   مثلا پسري در چهارده سالگي بالغ شود، ولي نه اينكه در شانزده سالگي.
   دوست عزيز، سن بلوغي كه براي دختران 9 و براي پسران 15 سال است، به اين معناست كه اگر زودتر بالغ نشد، در اين سن بالغ است.
   مثلا پسري كه در چهارده سالگي علائم بلوغ را در خود ديد، نمي تواند بگويد من هنوز بالغ نشده ام، پانزده سالگي براي پسران سن بلوغ است.
   البته شايد بالغ شرعي يا جسمي باشد، ولي به بلوغ عقلي نرسيده باشد كه مواردي هم دارد.
   البته بحثي كه ما مطرح كرده بوديم، بر سر بلوغ شرعي بود نه جسمي و بهائيت نگفته بلوغ جسمي دختران 15 سال است….

   شما دختران 9 ساله را با دختران حتي 8 ساله مقايسه كنيد، درك و فهم آنان متفاوت نيست؟ حرف زدن و حالاتشان به خوبي نشانگر تكاملشان است.

   چرا بايد اصرار داشته باشيم كه آن چه را خدا گفته به تاويل ببريم و با توجيهاتي كه داريم، سخني بر خلاف حكمت الاهي بزنيم…

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


پنج × چهار =