عوامل شکل گیری فرق انحرافی مهدویت

یک کارشناس فرقه‌های انحرافی مهدویت با بیان اینکه اشتراکات فراوانی میان فرقه‌های بابیت، بهائیت و اسماعیلیه وجود دارد که مهمترین آنها بحث امامت و نبوت است، گفت: اساس شکل‌گیری این سه فرقه، علاقه‌ی مردم به امامت و معارف مهدویت است.
به گزارش پایگاه افسران جنگ نرم، حجت‌الاسلام محمدعلی پرهیزگار درباره شکل‌گیری فرقه شیخیه افزود: در ایران، شیخ احمد احسایی، مکتب جدیدی را در زیر مجموعه شیعه بنیان نهاد که به شیخیه معروف است؛ پیروان او که شیخی نامیده می‌شدند، منتظر قیام مهدی موعود (عج) بودند.
وی ادامه داد: بعد از مرگ شیخ احمد احسایی، رهبری مذهب شیخیه به یکی از شاگردان او به نام سید کاظم رشتی واگذار شد.
این کارشناس فرق انحرافی گفت: مبنای اعتقادی شیخیه ۴ اصل توحید، نبوت، امامت و رکن چهارم بود. آنان معاد و عدل را در زمره اصول دین نمی‌شمردند و در عوض به رکن چهارم یا باب امام زمان (ع) اعتقاد داشتند.
وی افزود: زمانی که شیخ احمد احسائی قصد مسافرت از شهر یزد را داشت، سید کاظم رشتی از گیلان نزد شیخ احمد احسائی آمد و در جرگه شاگردان او درآمد. هرچند که رشتی بودن وی نیز محل سوال است.
حجت الاسلام پرهیزگار به برخی اعتقادات شیخیه اشاره کرد و گفت: اعتقاد شیخیه به رکن رابع بود؛ شیخ باور داشت که در هر روزگار، شخصی واسطه میان امام و مردم است. سید علی محمد نیز پس از مرگ سید کاظم مدعی بابیت یا همان رکن رابعی شد و توانست با شهرتی که از راه دعاخوانی زیر آفتاب سوزان بوشهر به دست آورده بود، عده‌ای را گرد خود جمع کند.
وی افزود: او پس از مدتی مدعی نیابت و امامت شد؛ البته با چند شلاق فلک، توبه نامه ای نوشت و خود را هیچ خواند، او که به فتوای علمای شیعه مجنون خوانده شده بود، از چنگال ارتداد گریخت و ادعای خود را بازگفت.
این کارشناس فرق انحرافي تصریح کرد: پس از چندی به نبوت من یظهره الله (شخصی که خدا او را آشکار خواهد کرد) بشارت داد و گفت: “هرکه خود را من یظهره الله خواند، پیامبر آینده است که پس از ۲۰۰۱ سال خواهد آمد. اگر شب را روز دانست و روز را شب از او بپذیرید و از او سئوال نپرسید.” که سرانجام امیرکبیر او را به جرم برقراری آشوب‌های گوناگون و کشتار بازداشت کرد و با استناد به فتوای علمای شیخیه حکم اعدام او را از شخص شاهنشاه گرفت و او را به دار مجازات آویخت.
وی ادامه داد: فرقه بهائیت، پس از ۸ سال از آشوب های بابیت، روزی از سوی شخصی به نام میرزا حسینعلی نوری که از پیروان سید باب بود، پرچم نبوت خود را بالا برد و “مدعی من یظهره اللهی” شد. او و پیروانش که از ایران اخراج شده بودند، برای گذران زندگی به راهزنی و باج گیری از زائران عتبات عالیات روی آوردند.
حجت الاسلام پرهیزگار خاطرنشان کرد: پس از چندی سران عثمانی او و هم کیشانش را به ادرنه تبعید کردند. در آن جا نیز بنا به اختلافات درون فرقه ای و آشوبی که به راه انداختند، دولت عثمانی را بر آن واداشتند که آنان را از هم جدا کند، گروهی را که هواداران میرزا یحیای صبح ازل بودند، به قبرس فرستاد و دسته ای را که پیروان میرزا حسینعلی نوری بودند، به فلسطین اشغالی تبعید کرد.
وی تصریح کرد: میرزا در زندان عکا بود که از ادعای نبوت به خدایی رسید و گفت: “لااله الا اناالمسجون الفرید” جناب میرزا پس از چندی که میان نبوت و الوهیت متحیر بود، از دنیا رفت و قبرش را قبله هواداران خود ساخت.

منبع: پایگاه افسران جنگ نرم

1 Comment

  1. اگر انسان در پست مقام حریص شود اعوذ بالله می خواهد خدا هم زیر دستش باشد.
    علی محمد باب و حسینعلی نوری هم از همین قبیل بودند و جنون مقام آنها را دیوانه کرده بود. و چون کسی حاضر نمی شد به آنان مقامی دهد خودشان زحمت ترفیع درجه را می کشیدند.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


سه × پنج =