احترام پیروان همه ادیان به ماه محرم

واهیک طروسیان کارشناس امور مذهبی و هیئات کلیسای وانک گفت: همواره ماه محرم برای ارامنه اصفهان قابل احترام بوده است.
وی اضافه کرد: به طور کلی مسیحیان در ماه محرم، خصوصاً در روزهای تاسوعا و عاشورا مراسم شادی خود را برگزار نمی‌کنند و حتی سالن‌های خود را برای برگزاری اینگونه مراسم اجاره نمی‌د‌هند.
کارشناس امور مذهبی و هیئات کلیسای وانک تاکید کرد: بخشی از این مسئله ناشی از قانون حاکم بر کشور در مورد اقلیت‌های مسلمان است، اما بخشی دیگر مربوط به احترامی است که ارامنه برای این امام شیعیان قائل هستند.
وی ادامه داد: ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و همه ایرانی‌ها از یک اصل که همان خونگرمی و احترام متقابل است سود می‌برند و البته ارامنه نیز در هر شرایطی چه در ماه‌های سوگواری و چه در ایام عید با مسلمانان همراه بوده‌اند.
طروسیان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا ارامنه در عزاداری امام حسین شرکت می‌کنند، گفت: مزیت عزاداری مسلمانان برای امام حسین(ع) اینگونه است که طرفداران همه آیین‌ها و مذاهب می‌توانند در آن شرکت کنند و بالطبع مسیحیان علاقه‌مند نیز آزادانه در آن شرکت می‌کنند.
گفتنی است هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم برخی از همشهریان مسیحی به صورت خودجوش از عزاداران امام حسین(ع) پذیرایی می‌کنند، این موضوع مصداق حدیثی است که مرحوم علامه مجلسی (رضوان الله علیه) در مجلّد 14 جدید از کتاب ارزشمند «بحارالانوار» – که شرح احوال و احادیث مربوطه به حضرت مریم و حضرت عیسی مسیح (ع) را در آن آورده – در بخش «مواعظ یا پند و اندرزهای حضرت مسیح(ع)» آن را روایت می‌کند. امام صادق (علیه السلام) فرمود: رسول خدا (ص) فرمودند: حواریون (یاران و اصحاب خاص) حضرت عیسی (ع) از او پرسیدند؛ «یا روح الله! (لقب حضرت مسیح)، با چه کسی مُجالَسَت (هم نشینی) کنیم، حضرت عیسی(ع) فرمود؛ «با آنکس که رؤیت و دیدارش شما را بیاد خدا اندازد و کلام و گفتارش بر علم و دانش شما بیافزاید و عمل و کردارش شما را به سوی آخرت ترغیب و تشویق نماید».
با وجود این همه احترام پیروان ادیان به شهادت امام حسین (ع)، بهائیان که خود را پیرو دین الاهی می دانند، در اول و دوم ماه محرم، به جشن و پایکوبی می پردازند و اینگونه مقدسات شیعیان و شهادت خاندان پیامبری را به سخره می گیرند که خود نیز قبول دارند.
لازم به یاد آوری است که بهائیان، همه مناسبات خود را به شمسی و میلادی بر گردانده اند، لیکن تنها دو روز را باقی گذاشته اند که اول و دوم محرم است که تولد حسین علی نوری و علی محمد باب است و در عاشورای سال 1388 نیز با جشن و پایکوبی و رقص به خیابانها آمدند و با توهین به شهادت امام حسین (ع) و یارانشان، عواطف شیعیان عزادار را جریحه دار کردند.[subscribe2]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


1 × دو =