دلایل تکفیر شیخ احمد احسایی

علل تکفیر احسایی این بود که او در ضروریات دین به ویژه در مورد معاد جسمانی و معراج بدعت گذاشت و به گونه ای سخن گفت که علما را ساده لوح و بی خبر معرفی می کرد.

البته از نفوذ دولت در بین علما و تفرقه افکنی آنان نباید غافل شدُ زیرا آنان می خواستند علما را از سیاست و کارهای حکومتی دور کنند.
مستشرق معروف، پرفسور هنری کربن، خود بافیهای بعضی شاگردان شیخ را -که خود شیخی نبوده اند-، سبب اختلافات می داند .1

پانوشت:
 1. مکتب شیخی از حکمت الاهی شیعی، هنری کربن، ترجمه دکتر فریدون.

6 Comments

 1. شاگردان شیخ احمد احسایی مدعی هستند همه معتقدات خود را از شیخ گرفته و چیزی بر ان نیافزوده اند و این مطلب را از کتابهای شیخ احمد اثبات میکنند لذا همانطور که از اسم این فرقه پیداست شیخیه هراعتقادی که دارد را می توان اعتقاد احسایی دانست

  • دوست عزيز سلام
   ما منكر ريشه داشتن برخي از اعتقادات شيخيان در انديشه‌هاي شيخ احمد احسايي نيستيم، ليكن بايد دانست كه همه آموزه‌هاي شيخيه نيز به شيخ احمد باز نمي‌گردد كه اگر باز مي‌گشت، شيخيه چند شاخه نمي‌شد، زيرا شيخ يك انديشه داشته و حال سه انديشه از آن در آمده، پس بايد ديد اختلاف از كجا سرچشمه مي گيرد؟ (حتماً تفاوتي ميان انديشه‌هاي شيخيه‌هاي امروز با شيخ احمد وجود دارد.)
   براي نمونه شيخ احمد معتقد بود كه يك عالم ديني واسطه ميان امام و مردم است و حال در شاخه احقاقي مي‌بينيم كه يك جواني كه در رشته حقوق دانشگاهي در تهران مشغول به تحصيل بود و هيچ تحصيلي حوزي نداشت را به كويت بردند و او را به عنوان ركن رابع و سركرده احقاقي‌ها معرفي كردند كه خود اين به تنهايي با آموزه‌هاي احسايي در تناقض است.
   از اين نكته نيز نبايد غاقل ماند كه:
   هيچ منبع معتبري، خط‌كشي ميان شيعه و شيخيه را به زمان حيات شيخ احمد احسايي نسبت نداده است، از اين رو روشن است كه فرقه شيخيه پس از احسايي شكل گرفته است.

   • با سلام. جواب این دوست عزیزمان عرض کنم که خانواده احقاقی به رکن رابع معتقد نبودند و نیستند حاج میرزا موسی احقاقی اعلی الله مقامه کتاب احقاق الحق را در رد رکن رابع نوشتند. لطفا بخوانید. افترا بستن در پیشگاه خدا جواب دارد. و در مورد میرزا عبدالله احقاقی دقت کنید که هیچ وقت مرجعیت را قبول نکردند و در ضمن این آقا از چند مرجع بزرگ اجازه دارند.

    • سلام عليكم، ايشون به چه مناسبت از مراجع اجازه دريافت كرده اند، اگر حقند كه حق اجازه گرفتن ندارند، اگر حق نيستد كه پيروانشان را نيازي به وجودشان نيست و به همون مراجع ارجاع دهند.

 2. سلام چرا بی شرمانه زیر عکس شیخ احمد احسائی نوشته اید سایت جامه شناخت بهائیت خداوند شما را به لعنت و غذاب علیم خو گرفتار کند چگونه شیخ را ربط به بهائیت میدهید شما مسلمان نیستسد و المسلم من سلم مسلون من یده و لسانه زبان شما جز زبان شیطان نیست و دست شما که به نوشتن رفته جز دست شیطان نیست خدا شما رو با آل محمد محشور نکند و نمیکند چون امام صادق علیه السلام فرمودند ناصب کسی نیست که با ما مستقیم دشمنی کند ناصب ما کسی است که با دوستان ما دشمنی کند

  • دوست عزيز، سلام
   زير عكس شيخ احمد نوشته پايگاه جامع شناخت بهائيت، چون اين اسم اين سايت و پايگاه است. ربط شيخ احمد احسايي به بهائيت هم روشن است، زيرا انحرافات فكري ايشان درباره امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف، جسم هورقليايي و بحث معاد و … سبب شد كه بابيت پديد آيد و پيدايش بابيت، سبب پيدايي بهائيت شد.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


4 × یک =