مدعیان دروغین بابیت و ارتباط با امام زمان 2

این هفته دو تن دیگر از مدعیان دروغین بابیت و ارتباط با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را معرفی می کنیم:

1. احمد بن هلال كرخى‏
او نیز از مدعيان بابيت است. ابو على بن همام مي گوید: احمد بن هلال از اصحاب امام حسن عسكرى عليه السّلام بود. در زمان آن حضرت شيعيان اتفاق داشتند كه وكيل امام به فرمان خود حضرت محمد بن عثمان است.
بعد از رحلت حضرت شيعيان از احمد بن هلال پرسيدند چرا وكالت محمد بن عثمان را قبول نميكنى و در امور دينى خود بوى مراجعه نمى کنی، با اينكه امام مفترض الطاعه او را به اين سمت تعيين فرموده است؟ احمد بن هلال گفت: من از امام حسن عسكرى عليه السّلام چيزى راجع به وكالت محمد بن عثمان نشنيدم؛ وكالت پدرش عثمان بن سعيد را انكار نمي كنم اگر بدانم محمد بن عثمان وكيل صاحب الزمان است، بوى جسارت نمى‏ورزم.
گفتند: ديگران از امام شنيده‏اند كه محمد بن عثمان وكيل آن حضرت و بعد از وى وكيل امام زمان است، گفت: اگر شما شنيده‏ايد، اطاعت از محمد بن عثمان بر شما فرض است، نه بر من، از اين رو در باره وكالت محمد بن عثمان خوددارى كرد و او را به اين سمت نپذيرفت. شيعيان هم او را ملعون دانسته از وى دورى جستند.
سپس توقيعى بدست حسين بن روح صادر شد كه از جمله حضرت او را لعنت نموده، به شيعيان امر كرده بود كه از او دورى جويند.
2. محمد بن على بن بلال‏
ابو طاهر محمد بن على بن بلال نيز از كسانى است كه مدعى وكالت و بابيت امام زمان شد و با ادعاى نيابت حضرت حجت، اموالى را از مردم گرفت و از تسليم آن به محمد بن عثمان خوددارى کرد. او مدعی شد که از سوی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وکیل دریافت اموال است. از این رو شیعیان از او دوری کردند و توقیعی از سوی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بر لعنش صادر شد.
ابو غالب زرارى‏ می گوید: ابو الحسن محمد بن محمد بن يحيى معاذى نقل كرد كه: يكى از شيعيان پس از شهادت امام حسن عسكرى عليه السّلام و تفرقه شيعه و انحراف ابو طاهر بن بلال به وى پيوست. سپس او برگشت و در سلك ما درآمد، ما برای اين پيوستن و گسستن را از او پرسيديم. گفت: روزى نزد ابو طاهر بودم برادرش ابو الطيب و ابن خزر و گروهی از پيروانش هم بودند.
در آن وقت پيش خدمت آمد و گفت: ابو جعفر عمرى (محمد بن عثمان) درب خانه است! از شنيدن اين خبر پيروان ابو طاهر مضطرب شدند و آمدن او را ناخوش داشتند. ابو طاهر گفت: بگو بيايد. محمد بن عثمان هم وارد شد. ابو- طاهر و پيروانش به احترام او برخاستند؛ محمد بن عثمان در صدر مجلس و ابو طاهر پيش روى او نشست.
سپس صبر كرد تا حضار ساكت شدند. آنگاه گفت: اى ابو طاهر! تو را به خدا سوگند مي دهم آيا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به تو فرمان نداد اموالى كه نزد تو است به من‏ بدهی؟ گفت: چرا حضرت اين را فرمود! محمد بن عثمان هم برخاست و بيرون رفت. از اين جريان حاضران مجلس سراسيمه شدند و چون به خود آمدند، ابو الطيب از برادرش ابو طاهر پرسيد: صاحب الزمان را در كجا ديدى؟ گفت ابو- جعفر (محمد بن عثمان) مرا به يكى از خانه‏هاى خود وارد ساخت، ناگهان ديدم حضرت در بالا خانه وى مرا نگريست و امر كرد اموالى كه نزد من بود، به وى بدهم. ابو الطيب پرسيد: از كجا دانستى كه او امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است؟ گفت وقتى او را ديدم مهابتش مرا گرفت و سخت مرعوب گرديدم و دانستم كه صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است علت جدائى من از محمد بن عثمان نيز همين مطلب است (كه امام فرمان داد اموال را بدو بدهم!)
منبع:
منبع: مهدى موعود-ترجمه جلد سیزدهم بحار، ص:  697- 701
بخوانید: مدعیان دروغین بابیت و ارتباط با امام زمان 1

2 Comments

  1. سلام واقعا جاي خسته نباشيد داره مي تونيد يك ليستي از فرقه هايي بدهيد كه به دليل فهم اشتباه از مهدويت تشكيل شده اند.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


نوزده − هجده =