مختصری از پیامبر خاتم بدانیم

با خواندن این مقاله، نخست با پیامبر اسلام آشنا می شوید، سپس مختصری از خاتمیت می دانید:

پیامبر مکرم اسلام، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در طلوع فجر جمعه 17 ربيع الاول 571 ميلادي به دنیا آمد.
قرآن ایشان را با اسامی گوناگونی خطاب کرده است: یک مرتبه احمد و چهار مرتبه محمّد1، همچنین طه، يس، عبد الله و … البته علامه مجلسي 400 نام را ذکر کرده است.
از جمله کنیه های ایشان می توان به ابوالقاسم، ابوابراهيم، ابوالمکارم، ابوالفاضل اشاره کرد.
همچنین ایشان ملقب به رسول الله، سيد المرسلين، رحمه للعالمين و خاتم النبين نیز هستند.
پدر ایشان، عبد الله فرزند عبد المطلب بن هاشم بود که همراه کاروانی تجاری به شام رفت و در مسیر بازگشت، در راه بیمار شده و در سن 25 سالگي در مدینه از دنیا رفت. مادرش حضرت، آمنه دختر وهب بن عبد المناف بود که به عفت، پاکدامنی و سایر صفات کمالیه شهرت داشت.
لازم به ذکر است که پدر و مادر و اجداد و جدات  پدري و مادري پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) تا حضرت آدم (علیه السلام) همه خدا پرست بودند، از این رو اصبغ بن نباته مي گويد از امام علي شنيدم که فرمود: وَ اللَّهِ مَا عَبَدَ أَبِي وَ لَا جَدِّي عَبْدُ الْمُطَّلِبِ وَ لَا هَاشِمٌ وَ لَا عَبْدُ مَنَافٍ صَنَماً قَطُّ قِيلَ وَ مَا كَانُوا يَعْبُدُونَ قَالَ كَانُوا يُصَلُّونَ إِلَى الْبَيْتِ عَلَى دِينِ إِبْرَاهِيمَ مُتَمَسِّكِينَ بِهِ؛ از على- عليه السّلام- شنيدم كه فرمود: به خدا سوگند! نه پدرم و نه جدّم عبد المطلب و نه هاشم و نه عبد مناف هيچ بتى را نپرستيدند. پرسيدند: پس چه مى‏پرستيدند؟ فرمود: به سوى كعبه نماز مى‏گزاردند و بر دين ابراهيم بودند و به آن چنگ زده بودن.»2
وقايع مهم روز ولادت حضرت محمد امین (صلی الله علیه و آله و سلم)

امالي صدوق و مناقب ابن شهر آشوب، وقایع خارق العاده ای را نقل کرده اند که به هنگام تولد پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) رخ داده است:
1. همه بتهاي کعبه بر روي فرو ريختند.
2. ايوان کسري در مدائن لرزيد و 14 بالکن آن فرو ريخت.
3. درياچه ساوه فرو ريخت.
4. آتشکده فارس پس از هزاران سال فرو ريخت.
5. تاج پادشاهان سرنگون شد و زبانش در آن روز بند آمد.
6. نوري درخشيد و آسمان مکه را روشن کرد.3
نبوت و رسالت پیامبر مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) با بشارت پیامبران پیشین، معجزه های فراوان و قرائن گوناگون اثبات شده است.
قرآن کریم هم از بشارت حضرت عیسی (علیه السلام) درباره تولد و رسالت پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) سخن می گوید: «وَ إِذْ قالَ عيسَى ابْنُ مَرْيَمَ يا بَني‏ إِسْرائيلَ إِنِّي رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكُمْ مُصَدِّقاً لِما بَيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْراةِ وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ يَأْتي‏ مِنْ بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَد؛ هنگامی را به یاد آورید که عیسی بن مریم (علیه السلام) گفت: ای بنی اسرائیل، من فرستاده خدا برای شما هستم که تورات را تصدیق می کنم و به پیامبری بشارت می دهم که در آینده خواهد آمد و اسم او احمد است.»4
هم از اعجاز قرآن سخن می گوید: «فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ».5 البته همانگونه که نقل شده است، قرآن تنها معجزه پیامبر اسلام نیست. برای آگاهی از بیشتر، مقاله «معجزات پیامبر خاتم» را بخوانید.
هم ایشان را فرستاده ای امین می خواند: «إِنِّي لَكُمْ رَسُولٌ أَمينٌ».6 درباره قرائن و شواهدی که دلالت بر رسالت پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) دارد، در منابع گوناگون سخن گفته شده است.

خاتمیت پیامبر مکرم اسلام:
خاتمیت به این معنا که پیامبر اسلام، حضرت محمّد (صلی الله علیه و آله و سلم) آخرین پیامبر الاهی برای بشر است، از ضروریات اسلام است که همه مسلمانان مانند نماز و روزه بر آن باور دارند، زیرا در کتاب (قرآن) و سنت به آن پرداخته شده است:
1. قرآن کریم درباره خاتمیت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: «ما كانَ مُحَمَّدٌ أَبا أَحَدٍ مِنْ رِجالِكُمْ وَ لكِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَ خاتَمَ النَّبِيِّينَ وَ كانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَليماً؛ محمّد (صلی الله علیه و آله و سلم) پدر هيچ يك از مردان شما نبوده و نيست؛ ولى رسول خدا و ختم‏كننده و آخرين پيامبران است و خدای سبحان بر همه چيز آگاه است.»7
2. امام صادق (علیه السلام) در باره احکام اسلام و حلالها و حرامهای این دین الاهی می فرماید: «حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَة». 8
3. هنگامی که حضرت محمد امین (صلی الله علیه و آله و سلم) برای غزوه راهی تبوک شد، امیرمؤمنان علی (علیه السلام) را برای جانشینی خود در مدینه برگزید؛ لیکن حضرت امیر که می خواستند در جنگ شرکت کنند، به حضرت فرمودند که آیا مرا در میان کودکان و زنان می گذاری؟ پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) پاسخی  به امام علی (علیه السلام) فرمودند که میان شیعه و اهل سنت مشهور است: «ألا ترضى أن تكون مني بمنزلة هارون من موسى إلّا أنه لا نبي بعدي‏؛ آیا راضی نیستی که نسبت به من همانند هارون به موسی باشی جز این که پیامبری پس از من نخواهد بود.»9

چرا بشريت به پيامبر ديگري نياز ندارد:
1. بنا بر آن چه رسیده است، خدای سبحان 124 پیامبر برای هدایت بشر فرستاده است که از میان آنان، پنج تن، یعنی «نوح، ابراهيم، موسي، عيسي و محمَد مصطفي (علیهم السلام و الصلاه).» پيامبران اولوالعزم الاهی هستند و برای همه بشریت مبعوث شده است. ایشان دین و شریعت تازه ای داشتند، هریک کتابی آسمانی آوردند و عهده دار مأموریت هدایت بشر بودند.
ایشان، فرستادگانی فرا منطقه اي و فرا قبیله ای بودند که براي همه بشر مبعوث شدند نه مانند پیامبران بنی اسرائیل که برای هدایت قوم و قبيله ای  چون بنی اسرائیل فرستاده شده بودند. هر یک از آنان چون راه بلدی، بشر را به راه بلد ديگري تحويل دادند تا نوبت به پیامبر خاتم حضرت محمد امین (صلی الله علیه و آله و سلم) رسید و پنج مرحله تکامل انسان طی شد. پنج منتخب الاهی، در هر دوره و زمانی، به مقتضای نیاز انسان، مانند مراحل تحصیلی (پیش دبستانی، ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، دانشگاه»، شریعت تازه و کتابی راهنما برای بشر آوردند تا نیازهای انسان را بر آورند.
با رسالت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)، قافله بشریت راه نهایی خود را برای رسیدن به سعادت یافت تا بتواند با بهره گیری از قرآن و سنت پیامبر مشکلات را از سر راه تکامل خود برداشته و به سر منزل مقصود برسد.
بر این اساس، نیامدن پیامبر جدید، معنایش این نیست که راه تکامل بسته شده، بلکه معنایش این است که بشریت با بعثت پیامبران، به مراحله ای از تکامل رسیده است که می تواند پس از حضرت محمّد (صلی الله علیه و آله و سلم) با استفاده از دستوراتش، راه تکامل معنوی را بپیماید.
برای آن که مختصری در باره جاودانگی اسلام بدانید، مقاله «آیا اسلام دینی جاودانه است؟» را بخوانید.
پانوشت:
1. سوره فتح، آیه 29؛ سوره محمد آیه 2؛ سوره احزاب آیه40؛ سوره آل عمران، آیه 144.
2. کمال الدین و تمام النعمه، ص 1، ص 174.
3. امالی صدوق، ص 285.
4. سوره صف، آیه 6.
5. سوره بقره، آیه 23..
6. سوره شعرا، آیه 125.
7. سوره احزاب، آیه 40.
8. الکافی، ج 1، ص 58.
9. فضائل الخمسه من الصحاح السته، ج 1، ص 220، 300، 308، 309، 313؛ مسند امام رضا (علیه السلام)، ج 1، ص 245.

مقالات مرتبط:
1. سیره پیامبر خاتم.
2. معجزات پیامبر خاتم.
3. خاتمیت پیامبر اسلام در قرآن کریم

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


12 + پنج =