برابری زن و مرد در قرآن

قرآن کریم درباره برابری حقوق زن و مرد می فرماید:
-«ای مردم بترسید از پروردگار خود، آن خدایی که همه شما را از یک تن آفرید و هم از آن جفت او را آفرید و از آن دو تن خلقی بسیار در اطراف عالم از مرد و زن برانگیخت و بترسید از آن خدایی که به نام او از یکدیگر درخواست می‌ کنید (خدا را در نظر بگیرید) و درباره ارحام کوتاهی مکنید که همانا خدا مراقب کردار شماست.»1-«آرزو و توقع بیجا در فضیلت و مزیتی که خدا به آن برخی را بر بعضی دیگر برتری داده، مکنید که هر یک از مرد و زن از آنچه اکتساب کنند بهره مند شوند و هرچه خواهید، از فضل خدا درخواست کنید که خدا بر همه چیز داناست.»2 هویت مستقل زنان، به خوبی از این آیات نمایان و روشن است و این، برخلاف دیدگاه‌هایی است که به زن به عنوان کالا می‌نگرند یا آنان را خرید و فروش می کنند یا برای خرید و فروش کالاهای خود از آنان بهره می برند. در بسیاری از کشورهای پیش رفته و به اصطلاح مدرن، از شعار تساوی حقوق زن و مرد دم زده می شود؛ لیکن حقیقت آن است که زنان به عنوان شهروند درجه دو تلقی می‌شوند. ولی اسلام زن‌ها را همچون مردها به عنوان انسان قلمداد می‌ کند و از لحاظ حقوق و مسئولیت‌ها، برای آنها استقلال و هویت مستقل قائل است.
هیچ دینی چون اسلام، به زن ارزش نداده است، او را در صدف چادر چون گوهر محافظ می کند تا در از دید هوسرانان پنهان بدارد و هر کس به خود اجازه ندهد که از او به گونه ای برای خود بهره ببرد.
اینگونه، نه مردان هوسران اجازه دارند به او نزدیک شوند، نه شرکت های تجاری و فرقه های سودجو می توانند برای تبلیغ آن چه می خواهند، از زیبایی و ظرافت خدادادی زنان و  دختران سوء استفاده کنند.
قرآن از زنان و مردان می خواهد که در زندگی روزمره دوستدار و همیار یکدیگر باشند. این دوستی و همیاری، می تواند در تمام عرصه‌های کاری وجود داشته باشد: «مردان و زنان مومن همه یار و دوستدار یکدیگرند خلق را به کار نیکو وادار کرده و از کار زشت منع می‌کنند، نماز به پا می دارند و زکات می‌دهند و حکم خدا و رسول را اطاعت می‌کنند، آن را البته خدا مشمول رحمت خود قرار خواهد داد که خدا صاحب اقتدار و درست کردار است.»3

پانوشت:
1. سوره نساء، آیه 1.
2. سوره نساء، آیه 32.
3. سوره توبه، آیه 71.

2 Comments

 1. سلام
  بنده خدا چند وقت پیش مطلبی گذاشته بودی “چرا تساوی حقوق زن و مرد غلط است”!! و عقیده بهائی رو به همین دلیل مردود دانسته بودی! حالا چه شده که ناگهان رنگ عوض شد؟
  بدرود.

  • سلام دوست عزیز، آیات قرآن قابل انکار نیست. قرآن کتابی آسمانی است و کلامش برای مسلمانان حجت است.

   کجای این نوشته با شعار بهائیان سنخیت دارد؟
   سخن ما از انسانیت زن و مرد بود که در این قسم با هم برابرند، از حقوق شهروندی برابری برخورداند و …
   اینکه در برخی احکام متفاوتند، این خواست خداست… شما احکام الاهی را رد می کنید یا کتاب آسمانی اسلام را؟

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


دو × 1 =