پاسخي به نامه سرگشاده زيبا كلام درباره بهائيان و صوفيان ايران

زيبا كلام و دخالت در امور فرق انحرافي

طي روزهاي گذشته متني در فضاي مجازي با عنوان: «نامه سرگشاده دكتر صادق زيبا كلام به دکتر محمد جواد اردشیر لاریجانی پخش شد. بر اساس اين متن، دكتر صادق زيبا كلام از ریاست کمسیون حقوق بشر قوه قضاییه درخواست رسيدگي به وضعيت تحصيلي بهائيان و آزادي دروايش را داشته است.

زيباكلام در ادامه از قانون برخورد با فرق ضاله سئوال مي‌كند و به گونه‌اي نشان مي‌دهد كه حق به جانب فرق انحرافي است.

در اين مقاله پاسخي كوتاه به اين نامه سر و ته گشاد مي‌نويسيم:

جناب آقاي زيباكلام
سلام عليكم

اگر اين نامه به قلم شما باشد كه از شأن شما به دور است، لازم است چند نكته گوشزد شود:

۱. برخورد با انحراف و گروهك‌هاي ضاله و انحرافي نياز به قانون مستقل مجلس و … ندارد؛ هر چند پیش‌نویس قانون مبارزه با فرقه‌ها به مجلس ارائه شده و از سال دوم مجلس هشتم در این نهاد قانون‌گذار مسکوت مانده است و در حال حاضر، مشکل اصلی برخود قانونی با فرقه‌های تشکیلاتی، خود نمایندگان محترم مجلس هستند كه متأسفانه دغدغه دینی نظامِ اسلامی اولویت اولشان نيست.

۲. هر عقل سليم و فهيمي مي‌داند كه جلوگيري از انحرافات براي سالم ماندن جامعه لازم است، از اين‌رو برخورد با منحرفان براي ايجاد نظم عمومي و جلوگيري از اخلال در نظم عمومي و امنيت ملي، كاملاً قانوني است؛ همانگونه كه با اشرار و … برخورد مي‌شود.

۳. هيچ نهاد يا ارگان امنيتي – انتظامي صرف بهائي يا صوفي بودن با هيچ شهروندي برخورد نكرده است و آنان مانند ديگر شهروندان ايراني در حال زندگي روزمره خود هستند؛ ولي اگر عمل مجرمانه‌اي انجام دهند، طبيعي است كه مانند ساير شهروندان جداي از گرايش‌هاي اعتقادي يا سياسي با آن‌ها برخورد مي‌شود، همانگونه كه با ساير شهروندان برخورد مي‌شود و اين طبيعي است. براي نمونه درباره جرم‌هايي چون اخلال در نظم عمومي يا اقدام عليه امنيت ملي، ما زندانياني در زندانهايمان داريم كه ممكن است بهائيان يا صوفيان هم در ميان آنان باشند، همان‌گونه كه ممكن است از پيروان اديان و مذاهب هم در ميان آنان باشند و برخورد با اين مجرمان ربطي به دين و آيينشان ندارد.

۴. برخي محدوديت‌ها هست كه گاهي براي پيشگيري وضع مي‌شود و زماني براي مجازات برخي افراد يا گروه‌ها به سبب سوء استفاده‌هاي پيشين آنان كه اين هم قانوني است و هم عاقلانه. براي نمونه: كسي كه از سِمت يا جايگاه خود در ادارات دولتي سوء استفاده مي‌كند، حكم انفصال از خدمت برايش صادر مي‌شود. اگر كسي از فضاي علمي كشور سوء استفاده كند و فضا را متشنج سازد، او را از اين فضا محروم مي‌كنند و كسي نمي‌تواند بگويد چرا؟ چون اين مجازاتِ سوء رفتار اوست و در اين‌باره تفاوتي ميان شخص يا گروه بودن نمي‌كند.
اگر گروهي با تفكرات و گرايشان خاص خود از امكانات عمومي و … سوء استفاده كردند، طبيعي است كه محدوديت يا محروميت‌هايي براي استفاده آنان از اين امكانات در نظر گرفته مي‌شود. در اين باره مي توان به سوء استفاده بهائيان از امكانات عمومي و فضاي علمي دانشگاه‌ها اشاره كرد. آري بهائيان از اين فضاي علمي به عنوان محلي امن و مناسب براي فعاليت‌هاي تشكيلاتي و ترويج افكار انحرافي خود استفاده مي‌كردند، از اين‌رو با برخي از آنان برخورد آموزشي شد و آنان از اين امكانات محروم شدند.

۵. جمهوري اسلامي هيچ يك از شهروندان خود را ملزوم به تبعيت از دين و آيين خاصي نكرده است؛ از اين‌روست كه مسلمانان، مسيحيان، يهوديان و زرتشتيان، حتي صوفيان، بهائيان و … همگي در كنار يكديگر زندگي مي‌كنند و تفاوتي در شهروند بودن آنان نيست. همگي از حقوق اجتماعي و اقتصادي و … خود برخوردارند و تفاوتي ميان آنان نيست. حتي اسامي همه گروه‌ها در ميان دريافت كنندگان سبد كالا، يارانه يا سهام عدالت وجود دارد و هيچ شهروند ايراني از اين مزايا محروم نيست، زيرا بر اساس قوانين ايران، بهائي يا صوفي و … بودن جرم نيست و كسي بر اين اساس زنداني نشده است كه اگر چنين بود، مي‌بايست همه بهائيان يا دراويش صوفيه در زندان باشد، در حالي كه چنين نيست و خانواده‌هاي بسياري از آنان به زندگي روزمره خود مشغولند.

حال جاي اين چند پرسش است كه:

– چرا برخي درباره هر موضوعي اظهار نظر مي‌كنند؟ آيا جز براي ابراز وجود است؟

– چرا وقتي ساير كشورها، بي‌دليل دانشجويان ايراني را از دانشگاه‌هاي خود محروم مي‌سازند و اخراج مي‌كنند صداي كسي درنمي‌آيد؟

– چرا وقتي كشورهاي به ظاهر متمدن غربي كه از آزادي بيان و … دم مي‌زنند، زنان و دختران مسلمان را براي نوع پوشش آنان مؤاخذه مي‌كنند و از كار و تحصيل محروم مي‌سازند، كسي ابراز وجود نمي‌كنند؟ پوششي كه مطابق فطرت و عفت است، نه تنها مفسده ندارد، بلكه جلوي مفاسد را نيز مي‌گيرد؟

– چرا وقتي مسلمانان ميانمار در شعله‌هاي آتش مي‌سوزند، طرفداران حقوق بشر اعتراض نكردند؟

به فرموده آيت الله جوادي آملي فطرت انسان هر چيزي را نمي‌پذيرد و آنچه را نپذيرفت، پس مي‌زند؛ پس بايد براي درك برخي معارف به سراغ فطرت پاك رفت تا گرفتار انحراف و هواي نفس نشد.

[subscribe2]

1 Comment on پاسخي به نامه سرگشاده زيبا كلام درباره بهائيان و صوفيان ايران

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*