كيسانيه، خاستگاه مدعيان دروغين مهدويت

نخستین کسی که مهدی موعود معرّفی شد، «محمّد بن حنفیّه» فرزند امیر مؤمنان علی (علیه السّلام) بود.

بعد از شهادت حضرت سیّد الشّهداء، فرقه ای «محمّد بن حنفیّه» را  قائم آل محمد(صلي الله عليه و آله و سلم) و وصیّ علی بن ابیطالب (علیه السّلام) معرفي كردند و گفتند هر کس با ایشان مخالفت کند، کافر و مشرک است؛ همچنین معتقد بودند که او پس از کشته شدن امام حسین (علیه السّلام) مختار را والی عراقین، کوفه و بصره کرد و  دستور پيگيري خون امام حسین (علیه السّلام) و يافتن و کشتن قاتلين شهداي كربلا را صادر كرد. این فرقه، اين تفكر را هم «مختاریّه» نامیدند، هم «کیسانیّه».

عاقبت «محمّد بن حنفیّه» در محرّم سال ۸۱ هجری در مدینه وفات یافت. پس از مرگ او اصحابش سه فرقه شدند و هر کدام ایده ای جداگانه داشتند: فرقه ای می گفتند که وی، مهدی موعود (عج) بوده و نمرده است و به زودی رجعت می کند. دسته ای دیگر قائل به الوهیّت او شده و اینکه وی زنده و در کوه رضوی مقیم است. فرقه ای دیگر قائل به مرگ او شد و پسرش «ابو هاشم بن محمّد» را مهدی موعود می دانند و با او بیعت کردند که این فرقه را «هاشمیّه» نامیده اند.

2 Comments on كيسانيه، خاستگاه مدعيان دروغين مهدويت

  1. سلام. باتوجه به متن بالا سوالی به ذهنم رسید که مدتها بود گوشه ذهنم داشت خاک می خورد که امیدوارم بتونید کمکم کنید.
    دکتر شریعتی در کتاب شیعه علوی و صفوی اشاره ای به این فراز از دعای ندبه داره که میگه “ابرضوی ام زی طوی” و میگه در اسناد موجود مرتبط با مهدویت هیچ روایت یا حدیثی مبنی بر ظهور یا وجود حضرت ولی عصر(عج) در کوه رضوی نشده و دقیقا به این فرقه که شما نام بردید اشاره می کنه که اعتقاد به این موضوع دارند.
    سوال بنده اینه که ادعای دکتر صحیح هست یا خیر، و اگر خیر لطفا سند حدیث یا روایت رو ذکر کنید.

    • سلام عليكم، بله حديث معتبري مبني بر حضور مهدي موجود (عج) در كوه رضوي نيست و اين ادعاي كيسانيه بود كه قائل شدند محمد حنفيه نمرده و در اين كوه است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*