تعالیم دوازده گانه

همه ادیان الاهی که از جمله آنها اسلام است، سه اصل دارند: توحید، نبوت و معاد. بگذریم که دو اصل عدل الاهي و امامت از اصول مذهب تشیع است.
بهائيت نيز براي خود اصولي دارد كه از آنها به اصول يا تعاليم دوازده گانه تعبير مي شود. (براي توضيح بيشتر پيرامون هر يك از تعاليم، روي آنها كليك كنيد.)
۱- حقیقت جویی (تحری حقیقت)
۲- وحدت عالم انسانی.
۳- ترك تمام تعصب ها.
۴- تساوی حقوق زن و مرد.
۵- صلح عمومی.
۶- تعدیل معیشت همگانی و رفع مشكلات اقتصادی.
۷- جهان بشری محتاج نفثات روح القدس است.
۸- تعلیم و تربیت عمومی و اجباری.
۹- تشكیل دادگاه كبری بین المللی.
۱۰- گزینش زبان (جدا از زبان مادری) و خط جهانی برای برقراری ارتباط (با عموم مردم و مذاهب گوناگون برای تبلیغ بهائیت و جذب)
۱۱- دین باید سبب الفت ومحبت باشد.
۱۲- دین باید مطابق علم وعقل باشد.
این تعالیم را عبدالبها (عباس افندی) با الهام از افكار نوین اروپایی و امریكایی و برخی از گفتار هیكل (بها) تنظیم کرد.
توحید، نبوت و معاد از اصول لازم هر یک از ادیان الاهی است که در هیچ یک از تعالیم دوازده گانه بهائیت اثری از آثارش نیست.
بهائیان کمبود این سه اصل را چگونه توجیه می کنند؟
یعنی تساوی حقوق زن و مرد، وحدت عالم انسانی و مانند اینها از توحید و نبوت و معاد مهم تر است.
حسینعلی نوری، به جای توحید از الوهیت خود می گوید: لا اله الا انا المسجون الفرید و نیز ولد من لم یلد و لم یولد.
چرا در تعالیم دوازده گانه بهائی، اثر از توحید، معاد و نبوت نیست؟
چرا پیامبر قرن اتم اصولی برای دین خود مشخص نکرد که جانشینش یعنی عباس افندی مجبور شود در این باره چاره اندیشی کند؟ اون بیچاره هم که قدرت تخیل والای بهاء را نداشت، اصول سه گانه ادیان الاهی را از یاد برد؟
البته نباید بی انصافی کرد، تساوی حقوق زن و مرد یک شیوه جذب زیباست، لیکن باید به خوبی اجرا شود؛ نه اینکه بهائیان مهریه زن شهری و روستایی را متفاوت قرار داده اند، نه اینکه عمده ارثیه که خانه است، به پسر بزرگ داده می شود و …
آیا این تساوی حقوق زن و مرد است… (زنان و مردان، مبارک باشه)
راستی چرا هیچ تحری کننده حقیقتی، حقیقت را در بهائیت نمی بیند…

[subscribe2]

13 Comments on تعالیم دوازده گانه

 1. با سلام
  به عقیده من بهائیت دینی است که پیامبرش مطیع خدای خود و گوش به فرمان و در واقع پیام رسان او بوده است و در واقع پیامهای او یک معجزه است . البته نه برای ما چونکه خدای او انگلیس بوده است و پیامهایش هم سرتاسر عقاید انحرافی انگلیسی ها برای ایجاد انحراف در مملکت اسلامی و تشیع بوده است . نباید از یاد برد که این آئین انحرافی و کثیف چه بسیار مشکلاتی برای شیعیان مخلص مولا علی ( ع ) در قبل از انقلاب ایجاد کرد و در آن زمان به علت آزاد بودنشان چه بسیار سرمایه هائی که از راه نامشروع از سرمایه های ملی کشورمان به یغما بردند این را مدافعان این آئئین کذب بخوانند که ازدواج با محارم در آن آزاد است . حق یارتان

 2. وحدت عالم انسانی از ادعا تا واقعیت
  مقدمه :
  از همان آغاز پیدایش بابیت و در پی آن بهائیت ، جای پای کشور روسیه تزاری در بهره برداری از این ماجرا برای ایجاد اختلاف و دو دستگی در میان ملت ایران به روشنی پیدا بود. پس از انقراض امپراطوری روسیه ، بهائیت مورد بهره برداری استعمار پیر یعنی امپراطوری بریتانیا ( انگلیس ) قرار گرفت. به ویژه در اشغال فلسطین و جداسازی آن از امپراطوری عثمانی در جریان جنگ جهانی اول ، عبدالبهاء سرکرده دوم بهائیان نقش کلیدی داشت تا آنجا که به دلیل این خوش خدمتی ها به دریافت لقب پهلوانی از جانب امپراطوری بریتانیا مفتخر گردید و سر (sir) نامیده شد. در روزگار شوقی ، سرکرده سوم بهائیان و پس از استقرار رژیم اشغالگر فلسطین ، روابط حسنه ای میان این فرقه و کشور های استعماری به ویژه اسرائیل برقرار شد. برهمین اساس ملت ایران از همان ابتدا دانست که بهائیت ساخته کشورهای استعماری است.
  اصول عقاید فرقه ضاله بهائیت در دوازده اصل تعریف می گردد که دومین اصل از آنها وحدت عالم انسانی است . آنها مدعی اند » جمیع افراد بشر مخلوق حضرات پرودگارند ، چهره ، طرز ترکیب قیافه ، هیچ یک میزان برتری یک انسان بر انسان دیگر نیست و نباید علت اختلاف و دشمنی باشد». یا در جای دیگری گفته شده است :« درست مثل اختلاف رنگ و نوع در گل های یک گلستان که موجب رونق بوستان است نه دشمنی و عناد بین گل ها و ریاحین . در ساحت قدس الهی امیر و فقیر ، عزیز و حقیر ، آسیایی و اروپایی ، سیاه وسفید همه برابرند و هیچ یک بردیگری رجحان ندارند ، خدا به همه مهربان است پس چرا نسبت به هم مهربان نباشیم».

 3. توحید و معاد از اصول بدیهی دیانت بهایی است و اگر فقط یکی از کتب بهایی را مطالعه کنید به این موضوع پی می برید .

  • سلام علیکم
   اگر توحید و معاد از اصول بدیهی بهائیت است، چرا در اصول دوازده گانه یا همان تعالیم دوازده گانه نیامده است. شما یک منبع از منابع بهائیت را معرفی کنید که توحید و معاد را از اصول بهائیت بداند.

  • عزيزجان اين بديهيات در كدام كتاب بهائيها هست، يكي نه يكي يكي مي خونم شما فقط امر كن كدام كتابها…

 4. اگه شما راس میگید
  چرا حکومت ایران ترس داره پیروان این ایین تو خونه ی شخصی خودشون جمع بشن دعا بخونن ؟
  چرا اجازه نمیده پیروان این ایین از خودشون دفاع کنن؟
  و به بحث و استدلال با اونا بپردازه تا رسوا بشن ؟
  نکنه از رسوایی خودشون میترسن ؟

  • سلام عليكم، تبليغات بهائيت بر اساس قانون ايران ممنوعه، ولي اونهايي كه تبليغ نكنن در ايران آزادانه زندگي مي كنن.
   اگر شخصي دعا بخونه كسي كاري بهش نداره ولي اگر به اسم دعا، ميتينگ تبليغاتي و سياسي و … برگزار شود، ممكن است با آنها برخورد شود و اين ربطي به بهائيت ندارد، طبق قانون با قانونشكن برخورد مي شود، حتي اگر مسلمان باشد.
   در ضمن طبق تعاليم بهائيت، بهائيان بايد تابع حكومت باشند…
   رد مورد مناظره و بحث و … لازم است بدونيد هيچ كدام از مبلغان بهائيت تا به حال جرأت اعلام آمادگي براي بحث و مناظره نداشته است، اگر كسي هست، بسم الله.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*