شمعي روشن كن، فيلمي درباره بهائيان

شمعي فوت كن و مازيار بهاري بهائي

تبلیغات ضدایرانی غربی‌ها در زمینه حقوق بشر قوت گرفته است. جالب توجه است که غربی‌ها درباره کشورهای مخالف خود انواع و اقسام اتهامات و افتراها را مطرح و با کمک بلندگوهای رسانه‌ای خود آن را فریاد می‌زنند، اما وقتی نوبت حوادث فرگوسن، گوانتانامو، حقوق سرخپوستان، نژادپرستی علیه سیاه پوستان و ده‌ها مورد نقض علنی حقوق بشر دیگر فرا می‌رسد، تمام این مسائل «امور داخلی یک کشور» شمرده شده که دیگران حق دخالت در آن‌ها را ندارند.

به تازگی مستندی درباره بهاییان توسط مازیار بهاری، خبرنگار و فیلمساز ایرانی – کانادایی ساخته شده است. او یک روز پس از انتخابات سال ۸۸ در ایران دستگیر شد و به جرم اجتماع و تبانی با قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور، جمع آوری و نگهداری اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبر انقلاب، توهین به رییس جمهور و اخلال در نظم عمومی مجموعاً به ۱۳.۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد؛ ولي پس از گذشت مدت كوتاهي از بازداشت، وي آزاد شد و به انگليس گريخت و به بهانه مصاحبه اجباري با شبكه پرس تي وي، عليه اين شبکه شکايت کرد. در پي اين شکايت، سازمان نظارت بر رسانه‌هاي بريتانيا (آفکام) در اکتبر ۲۰۱۱ ادعا کرد پرس تي‌وي با پخش اين مصاحبه قوانين پخش اين سازمان را نقض کرده است. آفکام به اين بهانه ۱۰۰ هزار پوند پرس تي‌وي را جريمه کرد، دفتر اين شبکه در لندن را بست و پخش برنامه‌هاي پرس تي‌وي از ماهواره اسکاي را ممنوع کرد.

مستند «شمعی روشن کن» به نحوۀ کار یک موسسه آموزشی غیرقانونی بهاییان که به صورت زیرزمینی اداره می‌شده است، می‌پردازد. این فیلم جدید در راستای کمپین حقوق بشری غربی‌ها ضد ایران و به منظور نمایش رنج‌های جامعۀ بهاییان در ایران و تلاش آن‌ها برای برخورداری از حق تحصیل، تولید شده است. این فیلم واکنش مقامات ایرانی به این موسسه را به گونه‌اي نشان مي‌دهد كه مظلوميت بهائيان و حس همدردي با آنان به بيننده القا شود.

 «شمعی روشن کن» هفتۀ گذشته به صورت خصوصی در لندن نمایش داده شد. داستان این فیلم از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ شروع می‌شود که در این بخش ادعا می‌شود، بیش از ۲۰۰بهایی در پنج ماه نخست حیات انقلاب اعدام شدند. در سال ۱۹۸۷ بهایی‌ها حق تدریس یا درس خواندن در دانشگاه‌ها را نداشتند، بنابراین تعدادی از افرادی که از دانشگاه‌ها اخراج شده بودند، دورهم جمع شدند تا با استفاده از چند خانه شخصی، موسسه آموزشی BIHE را تشکیل دهند.

لازم به ذكراست كه در سال ۹۰ تعدادي از مدیران این موسسه آموزشی دستگير شدند؛ ولي نه به دليل بهائي بودن، بلكه به جرم ایجاد اختلال در نظم عمومی، ترویج فساد اخلاقی و جاسوسي. بر اساس قوانين ايران، بهائي بودن جرم نيست كه اگر بود، بسياري از بهائياني كه در ايران به صورت آزادانه زندگي نمي‌كردند. آري درصدي از مجرمان زنداني در ايران نيز بهائي هستند و اين نه به جهت بهائي بودن آنان است، بلكه به دليل مجرم بودن آنان است، چرا كه بسياري از غير بهائيان نيز به همان جرم‌ها در زندان به سر مي‌برند و بسياري از بهائياني كه جرمي انجام نداده‌اند، آزادانه زندگي مي‌كنند.

گفتنی است در ۲۲ فوریه ۲۰۱۵، به عنوان بخشی از برنامه‌های روز «تحصیل جرم نیست» در حمایت از بهاییان، فیلم شمعی روشن کن در صدها دانشگاه در سراسر جهان پخش خواهد شد که این امر نشان از پشتیبانی قوی غربی‌ها از این فیلم دارد.

محروميت تحصيلي بخشي از بهائيان ايران به دليل سوء استفاده‌هاي آنان از فضاي آموزشي دانشگاه‌هاست، زيرا در سال‌هاي گذشته آنان در دانشگاه‌ها حضور داشتند و از فضاي علمي آنها استفاده مي‌كردند، ولي در موارد بسياري با سوء استفاده از فضاي علمي دانشگاه‌ها، به ترويج و تبليغ خرافات و بهره‌گيري سياسي از فضاي علمي پرداختند، از اين‌رو بخشي از آنان از ادامه تحصيل محروم شدند و اين محروميت را ابزاري براي مظلوم نمايي خود قرار دادند.

[subscribe2]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*