سالروز معجزه شق القمر پيامبر خاتم(ص)

معجزه شق القمر بهائيت
آیات اولیه ی سوره قمر حاکی از این است که ماه در گذشته شکاف عظیمی برداشته و دو نیم شده است و عکس‌هایی که توسط فضانوردان موسسه ناسا از سطح کره ماه گرفته شده است شکاف‌هایی را بر روی این کره نشان می‌دهد که وقوع این معجزه عظیم را اثبات می‌کند.
یکی از اتفاقات مهم صدر اسلام، اعجاز شکافتن ماه توسط  رسول گرامی اسلام است که شق القمر نام گرفته است. در اوّلین آیه سوره قمر مى خوانیم «اقتربت الساعة وانشقّ القمر» قیامت نزدیک شد و ماه از هم شکافت.

شب چهاردهم ماه ذیحجه بود. مشرکان گفتند اگر تو پیامبر خدایی ماه را به دو نیم کن. حضرت فرمودند: اگر این کار را بکنم شما ایمان می آورید. گفتند آری. حضرت ماه را به دو نیم کرد. رسول گرامی اسلام تک تک آنها را صدا زد و گفت ببینید. ولى آنها هنگامى که نشانه بر صدق دعوت پیامبر(ص) را مى بینند اعراض کرده و مى گویند این سحرى همیشگى است که مکرر از او سر مى زند.

خداوند در سوره قمر مى فرماید: «اِقْتَرَبَتِ السّاعَةُ وانْشَقَّ القَمَر واِنْ یَرَوا آیةً یُعْرِضوُا وَ یَقوُلُوا سِحرٌ مُسْتَمِر» یعنى قیامت نزدیک شد و ماه از هم شکافت پیامبر(سوره قمر، آیه ۱) آخر الزمان مبعوث شده و بعث آن، دلیل بر نزدیک شدن قیامت است و ماه به معجره او شکافت .

یک محقق اردنی با ارسال گزارشی به ناسا آنان را نسبت به این موضوع مطلع ساخت که مسلمانان، این پدیده را متعلق به ۱۴۰۰ سال پیش می دانند و مرتبط به معجزه ای از پیامبر اسلام (ص) به نام ” شق القمر” است. ناسا هیچ تفسیری برای کشف خود نیافته است. زیرا این اتفاق نادر تا کنون برای هیچ جرم آسمانی به وقوع نپیوسته است.

 معجزه چه زماني انجام شد؟

در اينكه اين معجزه در زمان رسول خدا (ص) و در مكه انجام‏شده اختلافي در روايات و گفتار محدثين نيست و مسئله‏اجماعي است، ولي در مورد تاريخ آن اختلافي در روايات‏و كتابها بچشم مي‏خورد. از مرحوم طبرسي در اعلام الوري و راوندي در خرائج نقل شده كه گفته‏اند اين داستان در سالهاي اول بعثت اتفاق افتاد، ولي‏مرحوم علامه طباطبائي در تفسير الميزان در دو جا ذكر كرده كه‏اين ماجرا در سال پنجم قبل از هجرت اتفاق افتاد و در يك‏جاي آن از پاره‏اي روايات نقل كرده كه اين داستان در آغاز شب چهاردهم ذي حجه پنج‏سال قبل ازهجرت اتفاق افتاد و مدت آن نيز اندكي بيش نبود.

كدام دسته از مشركان درخواست معجزه كردند؟
در روايات مختلفي كه در تواريخ شيعه و اهل سنت نقل شده عموما گفته‏اند اين معجزه بنا بدرخواست جمعي از سران قريش و مشركان مانندابو جهل و وليد بن مغيره و عاص بن وائل و ديگران انجام شد، بدين‏ترتيب كه آنها در يكي از شبها كه تمامي ماه در آسمان بود، به منزل رسول خدا (ص) آمده و گفتند: اگر در ادعاي نبوت خود راستگو و صادق هستي دستور بده اين ماه دو نيم شود! پس از معجزه شق‌القمر اما مشركان كه اين منظره را ديدند، بجاي آنكه به آن حضرت‏ايمان آورند گفتند: «سحرنا محمد/ محمد ما را جادو كرد.» و ياآنكه گفتند: «سحر القمر، سحر القمر/ماه را جادو كرد.» و در پاره‏اي از روايات آمده كه اين ماجرا دو بار اتفاق افتاد ولي برخي از شارحين حديث گفته‏اند: منظور از دو بار، همان دوقسمت‏شدن ماه است نه اينكه اين جريان دو بار اتفاق افتاده‏باشد. البته مجموع رواياتي كه درباره اين معجزه وارد شده حدود بيست روايت مي‌شود كه در كتابهاي حديثي شيعه و اهل سنت ‏مانند بحار الانوار و سيرة النبوية ابن كثير و در المنثور سيوطي وديگران نقل شده است.
آثاري از شق‌القمر وجود دارد؟
شايد برايتان جالب باشد بدانيد كه هم اكنون آثار اين معجزه پيامبر اسلام روي كره ماه قرار دارد و تحقيقات سازمان فضانوردي ناسا اثبات مي‌كند كه ماه زماني شكافته شده و دو باره به هم چسبيده است. شخصي به‌نام دكتر «ديويد پيت كوك» كه هم اكنون رئيس كرسي حزب اسلامي بريتانيا است مي‌گويد: من به وسيله آيه «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ» مسلمان شدم.
وي مي‌گويد: من علاقه‌مند به مطالعه اديان تطبيقي بودم درباره همه اديان مطالعه كردم به دين اسلام رسيدم، دوستي مسلمان داشتم به او گفتم من مي‌خواهم در رابطه با اسلام تحقيق كنم، قرآني با ترجمه انگليسي به من داد و من خوشحال شدم. شب هنگام همين كه قرآن را ورق مي‌زدم نظرم جلب سوره قمر شد آن را باز كردم ببنيم قرآن درباره ماه، چه گفته است ديدم قرآن بيان كرده «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ» آن قدر به فكر فرو رفتم و از خدا پرسيدم، بر فرض ماه شكافته شد چگونه دو مرتبه به حالت اولي بازگشت هرچه به فكرم مراجعه كردم برايم قابل هضم نبود به طوري كه از قرآن منزجر شدم و آن را كنار گذاشتم و اين آيه مرا از مطالعه قرآن منصرف كرد.
وي ادامه مي‌دهد: از آن‌جايي كه كارم خالصانه بود. چند شب بعد تلويزيون برنامه‌اي را ديدم كه سه فضانورد را نشان مي‌داد كه مطالعات خود را در روي كرده ارائه مي‌كنند. مجري برنامه اين سوال را از فضانوران مي‌پرسيد كه شما بودجه بسيار سنگيني را به كره ماه برديد در صورتي كه در كره زمين اين همه مردم نيازمند هستند آيا بهتر نبود اين پول‌ها را خرج مردم كره زمين مي‌كرديد؟ فضانوردان در پاسخ گفتند: پول‌هايي كه ما خرج اين سفرها كرديم به بي‌راهه نرفته است بلكه ما به يك حقايقي دست يافتيم كه اگر چندين برابر اين پول را خرج مي‌كرديم باز هم ارزشمند بود.
مجري مي‌گويد: اين حقيقت چه بود اين همه ارزش داشت؟ ، آن‌ها گفتند: ما از قبل با رصد كردن ماه شكاف‌هايي را بر روي اين كره مشاهده كرده بوديم؛ اما به هيچ وجه نمي‌توانستيم در رابطه با آن‌ها اظهارنظر كنيم تا اين كه به كره ماه رفتيم و توسط آپولوي ۱۰، عكس‌برداري كرديم و ما از فاصله ۱۴ كيلومتري تصاويري را مشاهده كرديم كه اين‌ها به خوبي نشان مي‌داد كه اين ماه در گذشته يك شكاف عظيمي برداشته است و زماني كه با آپولوي ۱۱ بر سطح كره ماه فرود آمديم از نزديك اين شكاف‌ها را مشاهده كرديم.
آن‌ها ادامه دادند و گفتند ما اگر مي‌خواستيم اين مسائل را براي مردم بيان كنيم كسي حرف ما را نمي‌پذيرفت تا اين كه اين سفرهاي مكرر باعث شد كه ما چنين كشف مهمي را انجام دهيم. فضانوردان گفتند: موسسه ناسا سال‌ها در اين رابطه مطالعه و تحقيق انجام داده است و مقالاتي فراواني در اين رابطه ارائه داده‌اند.
در اين رابطه شكاف‌هايي فراواني را مي‌توان توسط عكس‌ها بر روي كره ماه ديد اين شكاف‌ها بر سه نوع است؛ اول شكاف‌هاي مارپيچي است دوم شكاف‌هاي دايره‌اي است كه گاهي قطرش به هزار كيلومتر مي‌رسد و آخر شكاف‌هاي مستقيمي است كه به طور كمربندي دور ماه را گرفته است.
دانشمندان احتمال مي‌دهند كه شكاف‌هاي دايره‌اي در اثر سقوط سنگ‌هاي آسماني است؛ اما شكاف‌هايي كمربندي كه دور ماه را گرفته است نمي‌تواند با سقوط سنگ آسماني پديد آمده باشد. آن‌ها ادامه دادند: طبق تصاويري كه از توسط فضانوردان ارائه شده است كاملا مشخصي مي‌شد كه اين دو نيم كره چگونه پس از جدا شده از هم به يكديگر جوش خورده و متصل شده‌اند.
منبع: فرهنگ نيوز

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*