تناقضات تعالیم بهائیت (۴. تطابق دين با علم و عقل)

مطابقت دین با علم و عقل از شعارهای بهائیت است که این نوشتار نخست به تبیین آن می‌پردازد، سپس تناقضات آن با گفتار و کردار سران این جریان را گزارش می‌کند:

۱. شعارها

الف. عباس افندي درباره تطابق دین با علم و عقل مي‌گويد: «اگر مسائل دينيّه مخالف عقل و علم باشد، وهم است.»(۱) اشراق خاوري در گزارشی از او می‌نویسد: «امتياز انسان از حيوان به عقل و علم است، پس اگر عقايد دينيّه منافي علم و عقل باشد، البتّه جهل است.»(۲)

ب. اسلمنت (مبلغ بهايي) در اين‌باره مي‌نويسد: «عالم ديانت به ارباب علوم و فنون سپاس بسياري مديون است.»(۳)

ج. استن وودکاب (مبلغ بهايي) مي‌نويسد: «در عصر حاضر، نه يک نفر غربي، بلکه يک نفر شرقي است که منادي توافق علم و دين است و با شديدترين لحن، آن عقايد موروثي و مذهبي را که با حقايق شناخته شده علمي مغاير است، رد مي‌کند».(۴)

۲. تناقض‌ها

الف. علي محمد شيرازي مي‌نويسد: «نهي عنکم في البيان ان لا تملکن فوق عدد الواحد من کتاب و ان تملکتم فليلزمنکم تسعه عشر مثقالا من ذهب حداً في کتاب الله لعلکم تتقون.»(۵) او همچنين آورده است: «الباب الاول من الواحد السابع في تجديد الکتب اذا انقضي اثني و مأتين حولا عليها و محو ما کتب من قبل او انفاقه الي احد.»(۶)

ب. حسين علي نوري در نفی علوم زمینی مي‌نويسد: «اگر نفسي اليوم به جميع علوم ارض احاطه نمايد و در کلمه بلي توقّف کند لدي الحقّ مذکور نه و از اجهل ناس محسـوب.»(۷) او همچنين آورده است: «در ماده‌ نحاسي ملاحظه فرماييد كه اگر در معدن، از غلبه‌ي يبوست محفوظ بماند، درمدت هفتاد سنه به مقام ذهبي مي‌رسد.»(۸)

ج. عباس افندي در درباره نقصان عقل مي‌نويسد: «هر چيزي را به ميزان علم و عقل بايد موازنه کرد زيرا دين و عقل يکي است ابداً از هم جدا نمي‌شود؛ لکن شايد عقل ضعيف ادراک نتواند آن وقت قصور از دين نيست، از نقصان عقل است.»(۹)

د. اسلمنت نيز درباره کم توانی و خطای علم و عقل بشری مي‌نويسد: «هرجابين علم و دين اختلاف ظاهر شود علّت آن خطاي ماست.»(۱۰)

هنگامی که انسان سخنان سران این جریان درباره تطابق علم و دین را می‌خواند و با جملاتی که از کم توانی یا ناتوانی عقل و علم بشری میقایسه می‌کند، شگفت‌زده می‌شود که کسانی که دم از صداقت و روراستی می‌زند، تا چه اندازه دو رو و منافق‌مسلک هستند که نزد هر کس به گونه‌ای سخن می‌گویند و رفتار می‌کنند. میان خود عقایدی دارند و هنگامی‌که میان مادی‌گرایان و علم‌زدگان غربی می‌روند رنگ عوض می‌کنند و رنگ و بوی غربی می‌گیرند.

پانوشت
۱. خطابات، ج ۲، ص ۱۴۷.
۲. پيام ملکوت، ص۹۲.
۳. بهاءالله و عصر جديد، ص ۲۲۶.
۴. کاب، استن وود. آرامش براي جهان پر آشوب. ترجمه‌ي جمشيد فناييان، دهلي نو: مؤسسه‌ي چاپ و انتشارات مرآت، چاپ پنجم، ۱۹۹۴. ص ۱۵۶.
۵. «در کتاب بيان از شما نهي مي‏شود که مالک زيادتر از ۱۹ کتاب شويد و اگر بيش از ۱۹ کتاب داشتيد، بر شما (براي هر کتاب اضافي) ۱۹ مثقال طلا (به عنوان کفاره) واجب مي‏گردد، اين حدي است در کتاب خدا، شايد پرهيزکار گرديد.» بيان عربي. واحد ۱۱، باب ۷.
۶. «واجب است هر کتابي که ۲۰۲ سال (مطابق با عدد اسم علي‏محمد) از استعمال آن گذشته، مالک آن، يا آن را نابود سازد و يا به شخصي عطا نمايد.» بيان فارسي، واحد ۷، باب ۱.
۷. اقتـدارات، ص ۱۱۱.
۸. ايقان، ص ۱۰۴.
۹. پيام ملکوت، ص ۹۳. (به نقل از عبدالبهاء)
۱۰. اسلمنت، ج. اي. بهاءالله و عصر جديد، ص۲۲۱.

منبع: خاستگاه بابیت و بهائیت، محمد علی پرهیزگار

لینک پیگیری مقالات در پیام رسانها:
ایتا:
https://eitaa.com/bahaiat

تلگرام:
https://telegram.me/bahaiat_net

https://telegram.me/joinchat/BkW_SUFwlMXotBYfp0OE7A

مقالات مرتبط
۱. تناقضات تعالیم بهائیت (وحدت عالم انسانی)
۲. تناقضات تعالیم بهائیت (تحری حقیقت)
۳. تناقضات تعالیم بهائیت (دین باید سبب الفت و محبت باشد.)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*