ترك تعصبات بهائيان در دفاع مقدس

ترك تعصبات بهائيت در دفاع مقدس

به مناسبت هفته دفاع مقدس به نقش بهائيان در هشت سال جنگ تحميلي به ايران مي‌پردازيم؛ نبرد نابرابري كه همه كشورهاي قدرتمند دنيا با حمايت از تجاوز عراق ، در برابر ايران صف كشيدند.

بهائيان، ايران را كشور موعود خود معرفي كرده و آن را ارض مقدس مي‌شمارند. نگاه بهائيان به ايران، مانند نگاه يهود به فلسطين است. نگاهي كه با تعاليم دوازده‌‌گانه آنان تناقض دارد. آري بهائيت پيروان خود را از هر گونه تعلق و تعصبي باز مي‌دارد، از اين‌رو عباس افندي (دومين سركرده بهائيت)، بهائيان را از تعلق و تعصب به دين، وطن، ناموس و غيره باز داشته و مي‌نويسد: «حضرت بهاءالله ما را از هر تعصّبی نجات داد. تعصّبات است که عالم را خراب کرده. هر عداوت و نزاعی و هر کدورت و ابتلائی که در عالم واقع شده يا از تعصّب دينی بوده يا از تعصّب وطنی يا از تعصّب جنسی يا تعصّب سياسی. تعصّب مذموم و مضرّ است هر نوع باشد. وقتي‌که امر تعصّبات از عالم دور شود آن وقت عالم انسانی نجات يابد. ما برای اين مقصد عزيز مي‌کوشيم.»(۱)

با توجه به اين پيام رسا و روشن، بهائيان نبايد نسبت به ميهن، ناموس، دين و اعتقادات خود تعصب داشته باشند، زيرا تعلق و تعصب، مانع آن مي‌شود كه فرمانبردار محض تشكيلات بيت العدل باشند. تشيكلات بهائيت براي آن كه تسلط كاملي بر اعضاي خود داشته باشد، آنان را از هر گونه تعلق و تعصبي باز مي‌دارد و بر كلي بودن آن تأكيد دارد و از ميان چيزي‌هايي كه هر انساني به آن تعصب دارد، به نكات مثبتش، يعني دين، ناموس و وطن اشاره مي‌كند؛ حال آن كه تعصب هميشه به معناي خشك انديشي نيست؛ بلكه گاهي به معناي حمايت و غيرت و هواداري است.

تشكيلات بهائيت ترك تعصب را مطلق مي‌گويد تا هر گاه كاري از پيروان خود خواست و خلاف عقيده، منافع وطني يا جنسي او بود، نتواند نه بگويد و اين گونه منافع تشكيلات تضمين شده باشد.

اين پيام تشكيلاتي به همراه شعار عدم دخالت در سياست، ابزاري شد تا بهائيان ترك دفاع از مرز و بوم و وطنشان را توجيه كنند. آري بهائيان در طول هشت سال جنگ تحميلي از هر گونه كاري كه دفاع از كشور به حساب آيد، خودداري كردند، اين در حالي بود كه همه اديان و مذاهب براي دفاع از وطن و ناموسشان راهي جبهه‌هاي دفاع مقدس شده بودند و با خون خود از مرزهاي كشور پاسداري كردند.

مهناز رئوفي، بانوي بازگشته از بهائيت در اين‌باره مي‌گويد: «در زمان‌ جنگ‌ [ایران‌ و عراق] وقتی‌ مردم‌ کشته‌ می‌شدند، بهائیان‌ با بی‌رحمی‌ تمام‌ می‌گفتند از این‌ مسلمانان‌ هر چه‌ کشته‌ شود کم‌ است. خصوصاً‌ وقتی‌ رادیوهای‌ خارجی، آمار شهادت‌ رزمندگان‌ را در جبهه‌ها به‌ اطلاع‌ مردم‌ می‌رساندند… با ناسزاگویی‌ به‌ رزمندگان‌ ابراز مسرت‌ و خشنودی‌ می‌کردند. بهائیان‌ در زمان‌ جنگ‌ با کناره‌جویی‌ از شرکت‌ در جبهه‌ها اعلام‌ کردند که‌ مخالف‌ جنگ‌ هستند و به‌ بهانه‌ عدم‌ دخالت‌ در سیاست‌ از به‌ دست‌ گرفتن‌ سلاح‌ امتناع‌ کردند و کوچک ترین‌ فعالیتی‌ برای‌ دفاع‌ از کشور از خود نشان‌ ندادند… آنها که‌ دائماً‌ در کلاسها و مجالس‌ از عشق‌ به‌ عالم‌ بشریت‌ دم‌ می‌زدند، آنان‌ که‌ از الفت‌ و محبت‌ طوری‌ سخن‌ سرایی‌ می‌کردند که‌ گویی‌ برتر و مهربانتر از همه‌ اقشار عالمند، در عمل‌ نه‌ تنها بویی‌ از انسانیت‌ و محبت‌ نبرده‌ بلکه‌ درنده‌خویی‌شان‌ گُل‌ می‌کند و از خبر شهادت‌ جوانان‌ عزیز این‌ مرز و بوم‌ اظهار خوشحالی‌ و مسرت‌ می‌کنند.‌»(۲)

كيهان نيز درباره فعاليت بهائيان در هشت سال جنگ تحميلي مي‌نويسد: «در طول سال هاي دفاع مقدس چنان‌كه از عكا دستور رسيده بود، بهائيان فقط در كار خريد ملك، زمين و آپارتمان بودند، زيرا در دوره جنگ ، قيمت آپارتمان و خانه بسيار پايين بود و بازارش رونقي نداشت. در اين سال‌ها آن‌ها سند روي سند مي‌گذاشتند، فقط كافي بود كه احساس كنند يك نفر به پول نيازمند است، در چنين حالتي به صورت غيرمحسوس صاحب ملك را دوره مي‌كردند و در نهايت خانه‌اش را از چنگش بيرون مي‌آوردند. نكته‌اي كه جاي تأمل دارد اين است كه از اسرائيل فرمان رسيده بود كه فقط زمين‌ها، املاك و آپارتمان‌هاي مسلمانان را بخريد و از بهايي و كليمي خريد نكنيد.»(۳)

پانوشت:
۱. کتاب پیام ملکوت، اثر اشراق خاوری، ص ۹۹.
۲. تبيان.
۳. روزنامه كيهان، ش ۱۹۱۴۳، ت ۶/۵/۸۷، ص ۸.

[subscribe2]

2 Comments on ترك تعصبات بهائيان در دفاع مقدس

  1. با سلام.
    پایگاه جامع و خوبی دارید.خسته نباشید.من از طریق یکی از دوستان آشنا شدم.اگر می توانید در زمینه تبلیغات بیشتر فعالیت کنید تااشخاص بیشتری از مطالب روشنگرانه سایتتان مطلع شده و استفاده نمایند.متشکرم.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*