بهائیان چه خدمتی به ایران کرده‌اند؟

بهائیان به تازگی از خدمات عصر پهلوی سخن می‌گویند، زمانی که تنها هویدای بهائی برای ۱۳ سال نخست وزیر و قدرتمندترین مرد ایران بود. بهائیت در این دوران کارخانه‌هایی را راه‌اندازی کرد و بناهایی را ساخت؛ لیکن این فعالیت‌ها بر گرفته از تعالیم بهائیت نیست، بلکه به سبب امکاناتی است که ایشان در دروان پهلوی از ثروت ملی در اختیار داشتند و بعضاً با سوء استفاده‌ها و ویژه‌خواری‌ها ثروت‌های کلانی به جیب زدند که هر ویژه‌خوار دیگری نیز بود، مجبور بود چنین کارهایی را برای ظاهر کاری و فریب افکار عمومی انجام دهد، مانند احزابی که برای مدتی قدرت را به دست می گیرند و بعداً از کارهایی سخن می گویند که انجام داده اند. در بهائیت برای نمونه حبیب الله ثابت پاسال کسی است که با ویژه‌خواری درآمدهای کلانی به دست آورد و در نهایت نیز با اوجگیری انقلاب اسلامی از ایران فرار کرد. امثال پاسال‌ها بسیار بودند که از ثروت کشور استفاده کردن تا به منافع خود برسند و کاری به منافع ملی و ملت نداشته و ندارند.

ثابت پاسال از کسانی است که در دوران پهلوی ظاهراً وارد چرخه اقتصاد مفیدی می شود؛ اما در واقع او مدام در حال تقلب و تجاوز به حقوق دیگران است. زمانی پاسال تصمیم می‌گیرد یک کارخانه تولید و تصفیه روغن موتور راه اندازی کند. برای این کار با شرکت اِسو وارد مذاکره می‌شود، اما شرکت اِسو تمایلی نشان نمی دهد. مسئولان اِسو می‌دانند که شرکت ملی نفت ایران در آبادان در حال ساخت چنین کارخانه‌ای است. وزارت صنایع ایران هم راضی به احداث این کارخانه نیست، چرا که نمی‌خواهد شرکت ملی نفت ایران ضرر ببیند. با وجود تمام این مخالفت‌ها ثابت از شاه کمک می‌خواهد و با توصیه شاه، هم وزارت صنایع و هم شرکت اِسو موافقت خود را با راه اندازی کارخانه اعلام می‌کنند و خود محمدرضا شاه شخصاً با هلیکوپتر به شهرری می‌رود و کارخانه را افتتاح می‌کند. پس از این، ثابت با ۵ آمریکایی و چند همکار خود در شرکت پاسال، کارخانه “جنرال تایر” را تأسیس می‌کنند.

یکی از کارخانه‌های مورد علاقه ثابت، کارخانه پپسی کولاست. چشم انداز فروش بطری‌های پپسی، چهل میلیون صندوق در سال است که ثابت، سودی هشتاد میلیونی را سالانه از آن انتظار دارد. بطری‌های نوشابه که نام شرکت پپسی کولا بر آن‌ها به فارسی نقش بسته است، از آلمان وارد می‌شود. سرپوش بطری‌ها نیز، همراه عصاره محرمانه نوشابه، از آمریکا به ایران می‌رسد. کارخانه مرکزی در نیویورک اعلان‌های بسیار بزرگی به ایران می‌فرستد که از دیوار‌ها و درختان آویزان می‌شوند.

مراجع تقلید می‌دانند که سرمایه کارخانه از آن بهائیان است، ضمن آنکه رژیم اسرائیل نیز به خاطر حضور بهائیان در کشور، سود سرشاری از این کارخانه به دست می‌آورد. مراجع، پپسی را تحریم می‌کنند. مردم و کسبه دسته دسته شیشه‌ها و صندوق‌های پپسی کولا را به ماشین‌های توزیع پپسی پس می‌دهند و چون توزیع کنندگان از پس گرفتن شیشه ها سر باز می‌زنند، شیشه ها را می‌شکنند. مدتی بعد نیز کارخانه پپسی، در شعله‌های آتش خاکستر می‌شود.

ثابت دست به دامن شاه می‌شود. شاه بی‌درنگ دویست و پنجاه میلیون تومان، بلاعوض به او می‌پردازد. اما نوشابه پپسی چه می‌شود؟ ثابت و همکارانش برای برطرف کردن این مشکل نام نوشابه را به نوشابه اِسو تغییر می‌دهند و فعالیت‌ها را از نو آغاز می‌کنند.

بررسی گزارش کار فعالیت‌های اقتصادی ثابت پاسال، اعجاب هر محققی را بر می‌انگیزد که: چگونه یک نفر می‌تواند این همه وارد کند و بسازد و بفروشد و نمایندگی بزند و نه تنها به هیچ مشکلی بر نخورد، که تمام سیستم‌های دولتی و غیر دولتی نیز به نفع او حرکت کنند. امتیازات حبیب اله ثابت یا همان ثابت پاسال اغلب انحصاری است، واردات و تولیدات تلویزیون در انحصار گروه اوست. اوست که لوازم جراحی و پانسمان وارد می‌کند. شرکت فیروز آبگرمکن و بخاری دئوترم، از واردات پاسال است و امتیاز ورود دارو نیز به او تعلق دارد.

در بخش کشاورزی نمایندگی انحصاری واردات ماشین‌های کشاورزی، واردات انحصاری مصالح ساختمانی از جمله آهن و ماشین آلات ساختمانی و ده‌ها فعالیت دیگر همگی به ثابت پاسال تعلق دارد.

با توجه به آن چه خواندید، نه تنها بهائیانی چون ثابت پاسال خدمتی به کشور و ملت نکردند، بلکه با سوء استفاده‌ها از امکانات و پولشویی‌ها و مفاسد اقتصادی تنها جیب خود را پر ساختند و بر فقر فقرا افزدودند.

اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که ساخت بناهایی برای شعرا و … شاهکار بهائیان نیست، بلکه آنان با بهره‌گیری از ثروت ملی و اختیارات کشوری آثاری نیز از خود بر جای گذاشتند که اگر این اختیارات و ثروت در اختیار هر گروه دیگری نیز بود، نه تنها چنین می‌کردند، بلکه شاید خیلی بیشتر از این هم می‌کردند. اینکه هوشنگ سیحونی پدید آمد و یک هنرمند شاخص شد، نه به برکت بهائیت است، بلکه به پشتوانه ثروت ملت مسلمان ایران و امکانی است که از کشور اسلامی ایران در اختیارش قرار گرفت و دیگر اشخاصی که بهائیت به فعالیتهایشان در زمان پهلوی می‌نازد.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*