جرم بهائيان زنداني در ايران، چيست؟

پرسشي كه ممكن است ذهن بسياري را به خود مشغول كرده باشد، اين است كه: «اگر بهائيان در ايران از همه حقوق شهروندي و آزادي‌‌هاي شهروندي برخوردارند، چرا برخي از آنان در زندان هستند؟»

پاسخ اين مسئله روشن است. هر كشور و جامعه‌اي قوانيني دارد كه همه افراد جامعه جداي از دين و مذهب يا مسلكشان، بايد به آن پايبند باشند. اگر كسي، انساني را كشت، دزدي كرد يا عليه امنيت يك كشور قدمي برداشت و جاسوسي كرد، كاري به مذهب و مسلك او ندارند، بلكه او را مجرم شناخته و محاكمه مي‌كنند.

برخي از زندانيان ايران نيز، بهائي هستند، البته نه به جرم بهائي بودن، بلكه به جرم جاسوسي و اغتشاش و …؛ همانگونه كه برخي ديگر نيز به اين جرمها در زندان به سر مي‌برند و بهائي نيستند.

آري، ايران بهائيت را به عنوان يك دين يا مذهب، به رسميت نمي‌شناسد، زيرا بهائيان نه كتابي آسماني دارند و نه پيامبري الهي؛ ولي از همه حقوق انساني بهره‌مند هستند و در هيچ دادگاهي به جرم بهائي بودن محاكمه نشده‌اند.(۱)

مسئولين قضائي كشور نيز بر اين امر تأكيد دارند كه از جمله حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، در پاسخ به ادعاي نقض حقوق بشر در ايران، در خصوص محاکمه بهائیان گفت: «ما بهائیان را دست‌ساخته انگلیسی‌ها می‌دانیم و اگر کسی از بهائیان مورد محاکمه قرارگرفته به اتهام جاسوسی برای رژیم غاصب صهیونیستی است.»

رئيسي با بیان اینکه این افراد به خاطر بهائی بودن محاکمه نشدند، بلکه آنان را به اتهام جاسوس بودن محاکمه کردند، افزود: «اتحادیه اروپا مسئله حقوق بشر در ایران را مطرح کرده، در حالی که امروز نظام جمهوری اسلامی در جایگاه مدعی و نظام سلطه در جایگاه متهم قرار دارد.»

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه ما لیست بلندی از نقض حقوق بشر توسط حکومت‌های مختلف به‌ خصوص در آمریکا را داریم، افزود: رفتار فرانسوی‌ها با مردم آفریقا و رفتار آمریکائی‌ها در زندان ابوغریب نمونه بارز نقض حقوق بشر است.

رئیسی خاطرنشان کرد: تمام هدف اتحادیه اروپا این است که ما از مبنای اصلی خود که اسلام است دست برداریم، اما ما هیچ‌ وقت احکام نورانی اسلام را ترک نمی‌کنیم؛ چه مغرب زمین بپسندد چه نپسندد.

وی افزود: ما نسبت به بحث حقوق بشر مدعی هستیم، اما متأسفانه دادگاه بین‌المللی عادلانه‌ای که تحت نظام سلطه نباشد، وجود ندارد.(۲)

پانوشت:
۱. MAP در پايگاه جامع فرق، اديان و مذاهب
۲. ر. ك: خبرگزاري فارس

[subscribe2]

5 Comments on جرم بهائيان زنداني در ايران، چيست؟

 1. باسلام
  اینطور که شما فرمودیدو بنده هم به این امر واقف هستم که بهاییت یک دین نیست و یک فرقه است. صحیح.ولی این جمله که در متن مقاله آمده که(((برخی از زندانیان ایران نیز، بهائی هستند، البته نه به جرم بهائی بودن، بلکه به جرم جاسوسی و اغتشاش و …؛ همانگونه که برخی دیگر نیز به این جرمها در زندان به سر می‌برند و بهائی نیستند.)))
  این جمله رو چطور توجیح میکنید . اینطور که شما میفرمایید تمام بهایی های ایران جاسوس و اختشاشگرو…هستند.اگر اینگونه بود که سنگ رو سنگ بند نمیشد. کاری به عقاید بهاییت ندارم من دین خودم رو بشناسم هنر کردم(مسلمان و شیعه هستم). ولی این جمله ی شما که گفتید بهایی ها جاسوسند رو قبول ندارم هستند مسلمانان-مسیحیان-زرتشتی هایی که ایرانی هستن ولی به هموطنان خودشون خیانت میکنن.(البته با عرض پوزش )روی سخنم به همه نیست.پس این سخن شما ناقص است. البته من تازه درمورد بهییت دارم تحقیق میکنم. و اطلاعات زیادی ندارم پس زیاد به من خورده نگیرید انشائ الله تحقیقاتم که کامل شد در مورد نواقص تحقیقات و کج فهمی هایی که ممکن است داشته باشم با کارشناسان عزیز بیشتر صحبت میکنم. فعلا از سایت شما به عنوان منبا استفاده میکنم اگر قانع کننده بود که هیچ اگر منابع کامل نبود.بیشتر بحث خواهیم کرد.درضمن نظر بهاییان هم درمورد مباحث مد نظر خواهد بود و نمیشه یک طرفه به قاضی رفت. موفق باشید.و سال ۱۳۹۳هم برشما مبارک

  • دوست عزیز سلام و سال نو بر شما نیز مبارک باشد.
   درباره جرم بهائیان زندانی در ایران به نکات زیر دقت فرمایید:
   ۱. مقاله شیوه‎های تبلیغی و جذب بهائیت در ایران را بخوانید.
   ۲. ما نگفتیم غیر از بهائیان، کسی جاسوسی نمی‎کند، بلکه گفتیم: «یکی از جرم‌‎‍‌‎های بهائیان زندانی در ایران، جاسوسی و شرکت در اغتشاشات سال ۸۸ به ویژه عاشورای ۸۸ است.» و اشاره هم کردیم که : «برخی از زندانیان ایران نیز، بهائی هستند، البته نه به جرم بهائی بودن، بلکه به جرم جاسوسی و اغتشاش و …؛ همانگونه که برخی دیگر نیز به این جرم‎ها در زندان به سر می‌برند و بهائی نیستند.» یعنی کسان دیگری هم هستند که جاسوسی و اغتشاش و … کرده‎اند و در زندان به سر می‎برند و بهائی هم نیستند. در ضمن آیا همه بهائیان ایران در زندان هستند؟ خیر بسیاری هستند که همانند دیگر ایرانیان در کمال آزادی زندگی می کنند.

  • دوست عزيز، سلام
   يكي از اصول بهائيت، عدم مداخله در سياست و رعايت قوانين حكومتي است، از اينرو بهائيان كه به جرم اقدام عليه امنيت ملي در اغتشاشات سال ۸۸ دستگير شدند، جداي مجرم حكومتي بودن، از نظر اعتقادات خود نيز مجرم هستند و مستحق عقاب.

 2. بهاییت یک فرقه منحرف و باطل است . خداروشکر نظام مقدس جمهوری اسلامی هم به قدر کفایت بزرگان دینی و فکری در اختیار دارد که پاسخ شبهات مطرح شده توسط آنان را بدهد . لیکن مطلبی که واقعا از رافت و بزرگواری این نظام سربلند هست اینه که طبق قانون اساسی و اصل ۲۷ آن هیچ کس را نمیتوان به صرف داشتن عقیده ای محکوم و محاککمه کرد . این نشان از صعه صدر نظام ما محسوب میشود . به امید روزی که تمام فریبخوردگان از این راه برگردند و تمامی معاندین در صورتی که امکانش باشه اصلاح و در غیر این صورت امحا بشن . انشالله

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*